internet artık günümüz vazgeçilmezlerinden birisi hiç şüphesiz.Kimisi e-posta kontrolü yapıyor kimisi müzik indiriyor kimisi alışveriş yapıyor…Yani az ya da çok kullanıyoruz internet denilen icadı.Peki ama son günlerde internet nasıl bir yola girdi?Aslında bu belki benim haddime düşmez ama yok arkadaş tepem attı yazıcam.

internette son günlerde bir forum fıryası var ki sormayın.Günlük gezintimi yaparken hiç karşılaşmıyorsam en az 5 forum sitesi ekranıma geliyor.Ama bu sitelerden hemen hemen hepsine “forum nedir?” sorusunu sorsanız abuk subuk cevaplar alacağınız şüphesiz.Peki ama forum nedir?Forum bir bilginin paylaşım merkezidir bana göre.Bir konu üzerinde yoğunlaşıp o konu ile ilgili sorunlar ele alınmalı ve yardımlaşma bununla ilgili olmalı.Buna örnek olarak WordPress’in forumlarını veya Yakuter’in Worpress Destek Forumu‘nu gösterebiliriz.Burada kişiler WordPress ile ilgili sounlarını tartışıyor yardım arıyorlar ve sonuçta buluyorlar da.Diğer forumlara bakınca hepsinde hack, msn şifre alma, Full Albüm, Full Film, Adult gibi saçmasapan konular yer alıyor.Tabi bunun içeriği de çok saçma oluyor tartışmasız.Bunu sırf karizma olsun die yapanlar bile var.işte bu forum değildir forumculuk değildir.Bunların içine bazı dergi forumlarını bile almamız mümkün.
Şu anda içinde gezmekte olduğunuz gibi olan günlük sitelerine gelince.Bir insanın böyle bir siteyi kurarken amacı olmalı.internette benim adım olsun die açmamalı.Ben güvenlik konusunda iyisem onunla ilgili makalelerle ahaliyi bilgilendirim.Başka birisi grafik ile ilgili yazar…Çok şükür kendi alan adına açan arkadaşlardan bu amacı güdenler yok.Ama ücretsiz günlük hizmeti veren bazı servislerde bunu görebiliriz.Her önüne gelen günlük açıyor.Ne kadar günlük denir orası da tartışılır.Günlükçü arkadaşlardan da bazıları kalkıp argo yazılar yazıyorlar.Bu da bana göre “günlük” kurallarına uymaz.Hiç mi argo kullanılmaz?Elbette kullanılır ama aşırıya kaçmamak lazım.Bakıyorum adam resmen ana avrat küfür etmiş sitede.işte ben bunu kasdediyorum.Ha bunu okuyanlar sanki sen çok mu iyisi diyebilirler.Evet ben de çok iyi yazamam belki.Ama en azından birşeyleri paylaşmayı hedefliyorum.insanlara yardım etmeyi hedefliyorum.Ve bunu da büyük ölçüde yaptığım kanısındayım.

Eğer böyle giderse kısa süre içinde internet bir anlamsız sözcükler yığını halini alacaktır büyük ihtimalle.Biz daha duyarlı olalım ki herkes duyarlı olsun değil mi?

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

11 comments

Güzel kardeşim afferin sana.Bak bu konuya dikkat çekmen çok iyi oldu.Aksi taktirde internet çöplük olacak

Hocam valla bu konuda söylenecek çok şey var.Dün de buna benzer bir makale okumuştum başka bir yerde.Gerçekten de dediğin gibi forumlar artık çöplük olmuş.Adam kendi sitesinde küfürler savuruyor.Bunları bir nebze olsun önlemek lazım.Ama nasıl olacağı hakkında hiçbir fikrim yok.

Sevgili H-Yaman,
Çok güzel bir konuya değinmişsin. Gerçektende internet çöplüğe dönüyor. Ben ilkkez 2001 yılında bir edebiyat forumuna üye olmuştum, haha sonrada bir düşünce ve edebiyat forumuna. Saatlerce bir şiir, yazı veya konu hakkında tartıştığımızı hatırlıyorum günlerce sürerdi tartışmalarımız. Sayfalarca yazı yazardık birbirimize. Düşüncelerimizi aktarırdık. Deneyimlerim doğrultusunda bir forumda açmıştım. O zamanların çok popüler forumlarındandı. Üyesi az ama katılımı oldukça seçkin nitelikli forumlardı bunlar.

Şimdi ise seninde söylediğin gibi mp3 paylaşım, adult ve hack tüm forumların vazgeçilmezi. Böyle bir forum açanlar günde en az 500 tekil hite yaklaşıyor. Bunlar yasak kardeşim ama ne yazık ki denetim yok. Önüne gelen forum açıyor. Copy-paste mesajlarla dolduruyor. Google indexliyor sonra al başına bir bela.

Bloglar konusuna gelince, ben otorite değilim ahkâm kesemem. 1 yıldır bloglarla uğraşıyorum. Kendi sitemede içerik olarak blog denemez belki ama düzgün bir imla ile yazılmış yazılar ve insanlara birşeyler vermeyi yada hissettirmeyi amaçlıyor %90 ı bizzat bana ait yazılar, %10 u ise beni anlatıyor. Ancak türkçe blog servisleri açıldıktan sonra durum daha da vahimleşti. iyileri var, güzel günlük tutan arkadaşlarım var onlara lafım yok başımın üstündeler her zaman ama birçoğu içerikleri copy-paste yapılarak oluşturulmuş, yazarlarından bahsetmeyen günlükler. Neyin günlüğü bu kardeşim senin copy-paste günlüğünmü bakın bugün bunları kopyaladım bloguma yapıştırdım. Bu mu yani?!

Sitelerin, forumların, blogların çoğalmasını herkesten çok isterim ama içerik fiyaskoysa, kopyaysa kalsın kardeşim. 3-5 site, forum blog yeter bana.

Evet gerçekten de öyle copy paste olayı var her yerde.Ha bende yok mu var elbette.Ama benim mesela günlük mutlaka ama mutlaka kendimle ilgili tamamen kendime olan birşey yazıyorum.Yani “günlük” adını kullanıyorum.Onun dışında da sadece copy-paste değil de kendi yorumlarımı da katark birşeyler yapıyorum.Ve öyle de olması gerekir.Yani çok haklısın bu copy-paste olayında.Olayın bir yönü de bu.

Bir de şu var.Adam bir başlık atmış msn hack diye.Giriyorsun uyguluyorsun daha başlamadan bitiyor.Ve aynı konu değişik başlıklar altında belki 10 tane daha açılmış.Zaten gelip de insanlar burda bildikleri hack bilgilerini tartışmazlar.Ha bir de şu var hack dediğin öyle forumlardan öğrenerek yapılacak birşey değil ki.Adam gibi programlama bileceksin ki mantığı ona göre yürütebilesin.Hamdicim senin de dediğin gibi “ÖNCE YAPMASINI BiLECEKSiN Ki YIKMASINI YAPABiLESiN”.Bu sözünü valla internetin en anlamlı sözlerinden birisi olarak sayıyorum ben.Çok ama çok haklısın.

Zaten Türk Telekom seni duymuş olacak ki bazı forumları kapatmış :D.Hemen ses getirdi yazın 😆

Şu aralar telekom birçok siteyi kapatıyor zaten.Özellikle forumlara veryansın var.Aslında iyi de oluyor hiç değilse daha seviyeli siteler olur artık.Herkes ona göre birşeyler yapar.

forumlar bazen yararlı bazende zararlı oluyo arkadaşlar benimde bi forum sitem var normalden biraz büyüklükte bi forum..ama kopyalamada olsa biz orayı çok seviyoruz orası bizim dünya ile irtibat hanemiz oldu… :P… var çok gereksiz bilgiler var ama şimdiki geçlik öle şeylere merak sarıyo üyelerde pasoo ekliyor işte..

Bir cevap yazın

*