Twitter uzun süredir aynı kullanıcı arayüzünü kullanmaktaydı. Klasik arayüz üzerinde kullanıcılar lehine zamanla yeni teknolojiler entegre edilse de tasarım da herhangi bir değişiklik söz konusu olmadı. Yıllarca aynı anasayfayı kullanan Twitter geçtiğimiz aylarda anasayfasını trend konular, öneriler gibi başlıklarla süsleyerek yeniledi. Şimdi de sıra kullanıcı arayüzünün yenilenmesine geldi. Sadece arayüz yenilenmiyor, bir takım sürpriz özellikler de beraberinde geliyor.

Yeni Twitter’ın getirecekleri:

  1. Daha derli toplu navbar ve arama kutusu. Zaten ikisi aynı bar üzerinde en tepede yer alıyor.
  2. Sayfa iki büyük sütun şeklinde karşımıza çıkacak. Sağ kısım şimdiki kullanılan Twitter akışını, sağ kısım ise trend konuları, sıkı takipçilerin içerikleri ve video, resim gibi öğelerin önizlemesi yer alacak.
  3. Dailybooth, deviantART, Etsy, Flickr, Justin.TV, Kickstarter, Kiva, Photozou, Plixi, Twitgoo, TwitPic, Twitvid, ustream, Vimeo, Yfrog servislerinde paylaşılan içerikler görüntülenebilecek.
  4. Tıklanılan Tweetleri yer haritası, kullanıcı bilgileri gibi ayrıntıları ile görebileceğiz.
  5. Mini profil ile özet bir profil bilgisi görüntülenecek. Facebook’un kişi kartları gibi düşünülebilir.

Biraz daha detaylı bilgiyi yeni Twitter sayfasından görebiliriz. Değişiklikler önce bir kısım kullanıcıya sunulacak. Daha sonra yavaş yavaş bütün kullanıcılara yayılacak. İlk zamanlar eski tasarım ile yeni tasarım arasında tercih yapabiliyor olsak da ilerleyen zamanda bütün kullanıcılar yeni arayüzü kullanmak zorunda kalacak.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*