Uzun bir zamandan beri netbook alma planım vardı. Netbook almayı da kolay taşınabilir olması, iyi performanslara sahip olmaları ve tabi uzun batarya kullanımı gibi bir takım özellikleri olduğu için düşündüm. Asus, HP, Acer, LG gibi markalar arasında gittim geldim ancak son kararımı bir kampanya broşürü sayesinde verdim.

İlk olarak çok popüler olan Toshiba ve HP’yi eledim listemden. Bunların yegane sebebi de problem çıktığı zaman çok fazla uğraştırmaları. Toshiba’da kendim daha önce problem yaşarken HP’de daha önce Eray’ın ve yakın çevremden bazı insanların sıkıntığı yaşadığını bildiğim için eleme işi kolay oldu. Tabi fiyatları da çok uçuk kalıyordu. LG’nin şarj süresi az olduğu için Acer’ı da yine pil ömründen dolayı listemden çıkardım.

Tek marka olarak Asus kaldı listemde. Model olarak ise ilk tercihim Asus 1000HE idi. Fiyat olarak 700 TL ile 800 TL arasında değişkenlik gösteriyordu. Firmanın birinden hatta sipariş bile vermiştim.

Sonrasında Metro Alışveriş Merkezinin kampanya dergisi ulaştı elimize. Kampanyayı ilk babam görüp şuna bak dedi. Ardından verdiğimiz siparişi iptal ettirdik. Dergideki model Asus 1000HA idi. Yanında Vodafone 3 ay ücretsiz 3G internet hediye yazıyordu ve fiyat da 549 TL idi. Kampanya 13 Ağustos’da başladığı için de birkaç gün bekledim.

Dün sabah bir arkadaşımla birlikte gittik ve birer tane aldık. Ben beyaz renk almayı düşünüyordum ancak hepsi siyah olduğu için mecburen siyah aldım. Siyah tasarım da parlak olduğu için aslında çok şık duruyor. Şarjının 7,5 saate kadar çıktığı söyleniyor. Ben dün boşalt doldur yaptım ve ilk kullanımda 6 saate kadar çıktı. Birkaç şarj işleminden sonra 7 saate kadar çıkacağından şüphem yok. Üstelik müzik dinleyip, program da yükledim bir taraftan.

Pil performansının yanında bilgisayar performansı da oldukça güzel. Benim netbook almamdaki amaç dışarı çıkarken yanımda götürüp internete bağlanmak olduğu için çok üst seviye bir beklentim yoktu. Ancak bilgisayar çok yüksek beklentilere bile cevap verebilecek bir güce sahip. 128 MB ekran kartı var. Bir duyumuma göre üst modelindeki Bios güncellemesi ile 224 MB’a çıkıyormuş ve 1000 HA’da da bu yapılabiliyormuş. Kendim henüz yapmış değilim.

Üzerinde Windows XP geliyor ancak Windows 7’yi de çok iyi peroformans ile kaldırabilir. Haftasonu yükleyeceğim ben de. 3 USB portu bulunuyor. Kart okuyucusu da mevcut. 160 GB HDD+10GB kurtarma alanı ile geniş bir dosya kapasitesini taşıma gücü mevcut.

Dün birkaç program yükledim ve bunlara bir de oyun ilave ettim. Oyun boş zamanlarımda vakit geçirdiğim FM serisinin 2009 oyunuydu. Oldukça güzel çalıştırıyor.

Özet olarak elbette daha iyi modelleri vardır ama fiyatı göz önüne alınca Baturica’nın da dediği gibi telefon fiyatına bilgisayar alıyoruz. Kesinlikle tavsiye ederim.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

7 comments

Canım bana bi’ ddr 512 ram bulamazken gidip kendine notebook almışsın ya. 🙂 Neyse hayırlı olsun. İyi günlerde ısınsın, kötü günlerde bozulsun (: Bu nasıl bir dua oldu böyle bende anlamadım. (: hehe

1000HE modelini gözüme kestirmiştim bende ama şuan için ayırabilecek param olmadığından bir ka. ay bekleyeceğim. Zaten ben alana kadar hem yeni modeller çıkar hemde fiyatlar biraz düşer….

Hayırlı olsun… Sorunsuz kullanımlar dilerim!..

Hayırlı olsun diyelim, ben de almayı planlıyorum NetBook ama modeli hala araştırmaktayım … Bu yazı yardımcı oldu bana 🙂

@İbrahim, valla dediğim gibi bu fiyatlara bulursan kesinlikle al. Yok olmazsa He modeline de bak.

Hayırlı olsun Hamdi. Güle güle kullan. Bende hep MSI Wind U100 almayı düşünüyordum. Kısmet olmadı. Gerçi eski model seninkine göre. Ama tasarım benim için her zaman önde gelir…

Bir cevap yazın

*