Bilgisayarda en çok yaptığımız işlem hiç şüphe barındırmaz ki yazı yazmaktır. Sürekli birşeyler yazar dururuz. Kimimiz günlüğüne yazılar yazıyor kimimiz resmi belgeler yazıyor… Birçoğumuz da yine tasarım işleri ya da baskı işleri ile uğraşıyoruz.Bu son bahsettiğim kesimin de en büyük sıkıntılarından birisi yazı karakteridir.Mesela bir site tasarımı yapıyoruz.Herşey mükemmel ancak tasarıma göre bir yazı karakteri uyduramadık.işte hayat o andan itibaren zindan oluyor.En azından benim için öyle :D.Ya da bir baskı yapacağız ve bunun için kapak tasarlayacağız.Aynı sorun burada da karşımıza çıkabiliyor.Tabi ki kullanım alanlarına göre bu sorunlar değişiyor.Daha önce birçok “font” sitesi gezmiştim.Siteden yazı karakterine bakıyorsunuz ve hoşunuza giderse indirip deniyorsunuz.Bu işlem de oldukça zaman alabiliyor.Bilgisayara indirmeden direkt online olarak yazı karakterini deneyebileceğimiz bir ortam arıyoruz.Artık bu tür sorunlarla kafamı meşgul etmeyeceğim.Çünkü bu derde de deva var internet denilen şu icatda.Eminim ki benim gibi birçok kişinin daha işine yarayacaktır bu site.

Better Fonts isimli sitenin bünyesinde tam 10.000 (yanlış olmasın onbin) yazı karakteri mevcut.Ve sitedeki yazı karakterlerini online olarak, bilgisayarınıza indirmeden, sayfa üzerinde deneyebiliyorsunuz.Kullanacağınız fontu seçiyorsunuz.Karşınıza font sayfası gelince “Change Prewiev Text” düğmesine basıyor; istediğiniz metni girebiliyorsunuz.Sonra da canlı canlı denemiş oluyorsunuz.Bu güzelim siteye gitmek için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Siteye Işınlan

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

Bir cevap yazın

*