Blogların en can alıcı noktalarından birisi yorumlardır kuşkusuz. WordPress bloglarında da diğer bloglar gibi yorumlar mevcuttur. Hatta gelişmiş özellikler de sunabilir. Bunlardan birisi HTML etiketlerinin kullanılmasıdır. HTML etiketleri de yorum içinde link verme, resim gösterme, kalın veya italik yazı yazma gibi bazı özellikler sunuyor. Ancak bir durum da var ki bu etiketler açık olduğu taktirde spam mesajların da vazgeçilmezi durumuna geliyor. Spam mesajlar için her ne kadar eklentiler bulunsa da tam istenilen sonuçlara ulaşılamıyor. Örneğin Akismet’de bazı spam olmayan yorumlar da spam olarak alglanıyor ve silme işleminde kurunun yanında yaş da yanar misali siliniyorlar. HTML etiketleri kaldırdığımız taktirde bunların tamamen olmasa da bir miktar önüne geçmiş oluyoruz.

HTML etiketlerini kaldırmak için temamızın functions.php dosyasına aşağıdaki kodu dahil ediyoruz:

// This will occur when the comment is posted
function plc_comment_post( $incoming_comment ) {
// convert everything in a comment to display literally
$incoming_comment['comment_content'] = htmlspecialchars($incoming_comment['comment_content']);
// the one exception is single quotes, which cannot be #039; because WordPress marks it as spam
$incoming_comment['comment_content'] = str_replace( "'", ''', $incoming_comment['comment_content'] );
return( $incoming_comment );
}
// This will occur before a comment is displayed
function plc_comment_display( $comment_to_display ) {
// Put the single quotes back in
$comment_to_display = str_replace( ''', "'", $comment_to_display );
return $comment_to_display;

Hepsi bu kadar. Yazının orjinali de burada yer almaktadır.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

Merhabalar,

Ben Bilecik Üniversitesi – Söğüt MYO Bilgisayar Tekn. ve Programlama bölümünde okuyorum.Dreamweaver’da bir site ve bir blog olarak proje ödevim var.Bende blog’um da c# programlama dilini anlatıcam fakat örneklerim için bölüm hocam özellikle sizin sitenizi göstererek kodların yazıldığı bir çerçeve ve numaralandırılmış kodların aynı bu sitedeki gibi çerçeve içinde ve numaralandırılmış gibi olsun dedi. Araştırdım fakat bulamadım. Bu konuda yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar

Mine GÜR

Sanırım bahsettiğiniz şey yukarıda yazı içinde kodu paylaştığım eklentidir. Ben numaralandırılmış bir eklenti kullanmıyorum ancak buradaki eklenti işinizi görecek diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

*