WordPress 2.9’un çıkmasına sayılı günler kala yeni yeni özellikleri de internet ortamında görüyoruz. 2.9’da özellikle resimler ve media dosyaları ile ilgili büyük yapılandırmalar olacağı kesin. Eğer internetteki söylentiler doğru çıkarsa resim kırpma özelliğinin bile entegre geleceğini söyleyebiliriz. Bunun yanında bir diğer özellik de “yazı resmi”. Yazı resmi, yeni nesin WordPress temalarında, magazin temalarında anasayfaya her yazı için eklenen bir önizleme resmidir. Sayfanın daha dolgun görünmesini sağlamasının yanında konu ile ilgili ön fikir de verir. Bu özelliği daha önce “custom field” dediğimiz özel alanlar oluşturarak kullanıyorduk. Ancak artık bu durum bir fonksiyon halini aldı ve 2.9’da bizlere sunulacak.

Bu özelliği kullanabilmek için tema dosyamızda index.php’yi açıp uygun yerde aşağıdaki fonksiyonu çağırıyoruz:

<?php the_post_image(); ?>

Şöyle bir örnek kullanım yapalım:

<div class="entry">
    <?php the_post_image(); ?>
    <?php the_content('Devam &raquo;'); ?>
</div>

Bir de fonksiyonun özellikleri mevcut. Resim boyu için değer atayabiliyoruz:

the_post_image(); // Değer girilmeden orjinal hali
the_post_image('thumbnail'); // küçük
the_post_image('medium'); // orta

Kullanımı da yazı giriş ekranında bulunan seçenekler yardımı ile olacaktır. Yazının orjinali için Wp-Engineer‘e gözatabilirsiniz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

8 comments

en sonunda. iki yıldır her tema ile değişen thumbnail sisteminden bıkmıştık. başından beri “yapılsa yapılırlar” arasındaydı aslında ama kaç sürümdür bekleniyor.

Daha çok eksik var. Mesela dışarıdan resim alanlar için de birşeyler yapmalılar. Eklentiler filan var ama çok kullanışlı değil. Kendileri yaptıkları zaman müthiş şeyler ortaya çıkıyor. Sonuçta Wp kullanıcılarının azımsanmayacak kadarı resimleri dışarıda barındırıyor.

Çok güzel bir gelişme az bir şey kaldı. Neredeyse Photoshop vs kullanmadan tümüyle WP içinden yazılarımızı hazırlayacağız 🙂

Bende aynı yazıyı wprecipes te görüp blogumda yazmıştım dün veya bir önceki gün 🙂 Neyse geliyomuş kasım ayında 2.9 gelsinde görelim yeni özelliklerini 🙂

Ya ben dün wprecipes demişim ama bende aynı kaynaktan almışım bilgiyi 🙂 yanlış olmasın yani 🙂

the_post_image fonksiyonu bazı temalarda sorun çıkartıyor. wordpress bu fonksiyonun kullanım şeklini the_post_thumbnail olarak değiştirmiş. bilginize.

Bir cevap yazın

*