Windows Xp çıktığında hiç şüphe yokki çoğumuz da götüntüsü için kurmuştuk.En azından ben öyleydim.Bilgisayarımın sistem özellikleri çok düşük olsa da kurmuştum o büyüleyici görüntü için.Ancak bir zamandan sonra sıkıcı gelmeye başladı.Şimdi ise Vista’yı bekliyoruz ki onun da yenilenmiş görüntüsüne bakmak için :D.Ancak daha Vista’yı kurmadan XP’de onun izlerini taşıyan bir programı yani Windows Media Player 11’i tanımak istedim.Evet gerçekten de güzel olmuş önceki sürümlerine göre.Butonlar, özellikler, işlevler…Tam anlamı ile bilgisayarın eğlence noktası halini almış.

Kurulum

Kurulum için aşğıdaki linke tıklıyorsunuz.Sonra sözleşmeyi onaylıyorsunuz.Bir geri yükleme noktası oluşturuyor.Bundan sonrası bildiğimiz gibi bir kurlum…Unutmadan bu Türkçe sürüm olduğu için fazla zorlanmayacağınıza eminim :D.

Programı indir

Yenilikler

ilk başta tasarımı, arayüz yapısı göze çarpıyor yenilik olarak.Butonlar ve diğer nesneler iştah verici görünüyor :D.Sürekli bir şeyler oynatmak istiyorsunuz.Eğer ilk iş olarak benim gibi MP3 çalmayı denerseniz sağ üst köşede şarkı9nın albümünü görüntülüyor.Ve sizi Albümü satın almak için tavsiyelerde bulunuyor.Şu an bazı sorunlardan dolayı bu satın alma işlemi pek işe yaramıyor :(.

Yıldızlama sistemi var ayrıca.Parçalara 5’e kadar yıldız ile değerler veriyor dahasonra bir Playlist oluşturacağınızda en çok puan alan parçaları size öneriyor.Yani Playlist oluştururken fazla zorluk çekmeyecek, vakitten ve nakitten kazanç sağyacaksınız :P.

Siz arşivinizi hazırladınız ve parçaları sıra ile dinliyorsunuz.Media Player ise boş durmayıp albüm kapaklarını arşivinize koyuyor.Yani Arşivden parçaları daha kolay bulma imkanına ulkaşıyorsunuz.

Evet internet ile çok dosthane çalışıyor WMP 11.Aklınıza ilk gelecek soru casusluk olabilir benim gibi.Bunu da ufak çaplı bir araştırma sonucu ile çözdüm.Program şu anda casusluk yapmıyor bu konuda rahat olabilir, istediğiniz parçayı dinleyebilirsiniz.Yani ister yasal MP3 dinleyin isterseniz de korsan…Yalnız bu XP’de açlışırken böyle.ileride Vista kullandığımızda aynı dürüstlüğünü korumayabilir :D.

Yeni işlevler

Önceki Media Player sürümlerinde yani 10’da belki de bu yukarıda saydığım özelliklerin birçoğu vardı.Ancak yerleri belirgin değil veya dikkat çekmiyorlardı.Hele bir özelliği vardı ki bu konuda Microsoft’a çok kızmıştım.Track diye bildiğimiz müzik CDlerini MP3 formatına çevirme işlemi için hep ek bir yazılıma ihtiyaç duymuşuzdur.Ancak Windows Media Player 10’da bunu yapabilmemizin mümkün olduğunu çok az kişi biliyor.Sanki hazine arıyoruz.Kardeşim koysana oraya bir buton.Gidip Araçlara şuraya buraya koymaya ne gerek var değil mi?Evet bu sitemimi duymuş olacaklar ki bu özelliği daha belirgin hale getirmişler.Kopyala butonuna bastığınızda ister MP3 isterseniz de WMA olarak kaydebiliyorunuz.Bir hızı olarak da 128, 192, 256, 320 seçenekleri mevcut.Normalde dinlediklerimizin geneli 128 kbps.Ancak HDD’de yer sıkıntısı çekmeyenler 320’lik seçeneği de kullanabilirler.Bir de detay var bu konu ile ilgili.Kopyalama işlermi bitince sürücüden CD’yi kendisi çıkartabiliyor :D.

Bir de CD yazma işlemi var ki bunu da başarı ile yerine getiriyor.ister Müzik CD’si oluşturabilirsiniz isterseniz de sanki Nero’dayöış gibi media cdler (görüntü, mp3 vs.)Ayrıca çok güzel bir özelliğe dikkat çekmek istiyorum.”Ses CD’lerindeki Parçalar Arasında Ses Düzeyi Eşitleme Uygula” seçeneğini işaretledikten sonra CD’ye çektiğiniz parçaların hepsinin ses düzeyleri aynı oluyor.Bu gerçekten enfes bir özellik.

Program tam sürüm ve Türkçe.Diğer özellikleri keşfetmek de size kalıyor :D.Benden bu kadar.Herkese bol eğlence diliyor, bu programı kullanırken hep beni hatırlamanızı umuyorum :D.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

Linux kullanmaya başlamasam kurardım 😀 şaka bir yana eline sağlık çok güzel olmuş 😉

Halletmem gereken işlerim var bir bitsin ben de kuracağım en güzelinden Linux’u.Değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz Erhan Bey.

Bir cevap yazın

*