Anlık ileti sistemlerinden en yaygını şüphesiz LiveMessenger. Bu tür servisleri web üzerinde herhangi bir programa bağlı kalmadan çalıştıran onlarca site de mevcut. Ancak en güzeli sistemlerin kendi üreticisi tarafından yapılandırılan web araçlarıyla kullanılmasıdır. Örneğin Gtalk en güzel Gmail içinde kullanılıyor. Facebook da ona keza aynı. Yani hepsi kendi yerinde güzel. Messenger da bir adım atıp kullanıcılarına web üzerinden hizmet veriyor. Üstelik arayüzü ve diğer özelliklerinin birçoğu da benzer bir biçimde.

Windodos Live Web Messenger adresine girip “sign in” butonuna basıyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi girdikten sonra listemiz yükleniyor. İstediğimiz arkadaşımızla konuşabiliyoruz. Konuşma için istediğimiz kişiyi seçip “start conversion” dememiz yeterli. Mini bir pencere açılacak ve burada ileti için ayrılmış bir satır göreceğiz. Bu fazlası ile yetiyor zaten konuşma için. Aynı anda birden fazla konuşma imkanımız da var. Aktif kişiler en alt kısımda liste biçiminde görüntüleniyor. Smile kullanımı var ve aynı anda birden fazla kişi ile konuşurken aktif pencere dışında gelen mesajlarda bir uyarı ile cevap geldiğini haberdar ediyor.

Numaralara göre:

  1. Kişi listesi
  2. konuşma penceresi
  3. İletimizi yazdığımız kutucuk
  4. Konuştuğumuz kişiler

Mor renkteki “I want” sekmesi ise kişi ekleme, e-posta kontrol emri verme gibi işlemler için kullanılıyor. Sistem şu anda beta olduğu için eksikleri var ama masaüstü yazılımını aratmayacak nitelikte de diyebiliriz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

4 comments

Bir cevap yazın

*