Geçtiğimiz aylarda Microsoft Live ailesine Skydrive adlı, kullanıcıların dosyalarını depolayabileceği ve diğer insanlarla paylaşabileceği bir servisi hizmete sunmuştu. Ancak servis beta aşamasında olduğu için ülkemiz de dahil olmak üzere bir çok ülkedeki kullanıcı bu hizmetten faydalanamıyordu. Ancak Skydrive artık 38 ülkede kullanılabiliyor. Buna Türkiye de dahil.

Servise live hesabımızın kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapıyoruz. Oturumu açtıkdan sonra karşımıza “Kişisel Klasörler”, “Paylaşılan Klasörler” ve “Ortak Klasörler” başlıklı üç tane bölüm çıkıyor. Bu klasörlerde toplam 5 GB veri saklayabiliyoruz yani servisin kullanıcılarına sunduğu depolama alanı bu.

Kişisel klasörler sadece kendimizin görebileceği başkaları tarafından hiçbir şekilde görünmeyecek dosyaların yer aldığı kısım. Müzik, video, resim ve belgeler olmak üzere dört klasörden oluşuyor. Klasörlere aynı anda beş tane dosya yükleyebiliyorsunuz. Ayrıca burada ilginç birşey düşünülmüş; dosya yüklemesi yapılırken alışık olduğumuz “lütfen bekleyin” yazısı yerine küçük bir oyun entegre edilmiş. Dosya yüklenirken kullanıcı da oyununu oynayarak vakit geçiriyor 😀 Ayrıca istediğiniz klasörlerin izinlerini değiştirerek, diğer kullanıcıların da bu klasörlere erişebilmesine izin verebiliyoruz. En güzel yanı istediğimiz isimde klasör ve alt klasörler ekleyebiliyoruz.

Paylaşılan klasörlerde ise live ağımızda olan arkadaşlarımızla dosyalarımızı paylaşmak için kullanılıyor. Bu kısım sayesinde live ağımızdaki Ayşe’nin resimlerine Ali’nin belgelerine ve Hayreddin’in müziklerine ulaşabiliyoruz 🙂 Kullanımı da bu bölüm için yeni bir klasör oluşturuyoruz. Daha sonra karşımıza çıkan ekrandan bu klasöre erişmesini istediğimiz arkadaşlarımızı işaretliyoruz. Bunlar dışında başka arkadaşlarımız varsa onların da e-posta adreslerini alt kısımda yer alan kutucuğa girebiliyoruz. Bu kısımla ilgili en çarpıcı nokta kişileri listeden işaretlerken ismin karşısında yer alan “okuyucu/düzenleyici” menüsü oluyor. istediğimiz kişiler bu klasörü sadece görebilirken “düzenleyici” olarak atadıklarımız dosya ekleyip silme yetkisine de sahip oluyorlar.

Ortak klasörler de herkesin görebileceği dosyaları saklayacağımız kısım. Bu bölümün diğerlerinden farkı “Katıştır” linkine giderek blogumuza ya da diğer web sitemize bu klasörü yerleştirebilmek için paylaşım kodunu alabiliyoruz. Üç farklı buton şeklinde sitemize bunu entegre edebiliyoruz. Ayrıca her dosya için ayrı ayrı bu kod alınabiliyor. Bir diğer özelliği de bu klasörde RSS desteğinin olması. Yani güncellemelerin RSS yardımı ile takip edilebiliyor olması.

Son olarak hesabımızın anasayfasında sağ kısımda yer alan Yine Skydrive’da kısmında ise diğer kullanıcıların son eriştiğiniz klasörleri görüntüleniyor.

Eğer Skydrive kullandıysanız ve değişik fikirleriniz, önerileriniz varsa şuradan yazabilir Skydrive’ın daha güzel olmasını sağlayabilirsiniz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

6 comments

iyi hoş yapmışlar küçük rapid olabilir belki 🙂 rapidshare premium almak istemeyen kullanıcılar için ideal bence .

evet gerçekten çok kullanışlı bir sistem 🙂 ayrıca embed özelliğide güzel olmuş insanları rapid işkencesinden kurtaracak gibi.

Bir cevap yazın

*