Windows 7 işletim sisteminin kullanıcılara sunduğu birçok yeni özelliğin olduğunu biliyoruz. Bunlardan bir tanesi de sistemin yedeklenmesi. Şimdiye kadarki işletim sistemlerinde (Win ME’den bu yana) Sistem Geri Yükleme adında bir kurtarma alanı mevcuttu. Olası arıza durumlarında sistemi bir önceki zamana döndürmeye yarıyordu. Ancak bu durumda belgelerde, programlarda ve kullanıdğımız birçok içeriğmizi kaybetme tehlikemiz de vardı. Tam kapsamlı bir yedekleme işlemi için de değişik programlar kullanmak zorundaydık. Şimdi bu iş biraz daha değişik bir hal almış Windows 7’de.

Sistem Yedekleme aracı sayesinde belgeler, müzikler, kişisel dosyalar, kullanıcının yani bizlerin belirleyebileceği her türlü içeriğin yedeğini alıp ileri zamanda kullanmak üzere saklayabiliyoruz. Aracı çalıştırmak için Denetim Masası>Sistem ve Güvenlik>Yedekleme ve Geri Yükleme Başlığının altından Bilgisayarı Yedekle yolunu izliyoruz.

Bizi ilk olarak yedeklerimizi yükleyeceğimiz yeri seçmek üzere disklerin bulunduğu bir menü karşılıyor. İster dahili HDD’ye ister USB bir kaynağa, istersek DVD’ye veya ağ üzerinde bir mecraya yedeklerimizi yükleyebiliyoruz. Seçimimizi yaptıktan sonra “ileri” butonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

İkinci aşamada da bizi iki seçenek karşılıyor. Bunlardan ilki Windows’un varsayılan kullanıcı dosyaları, sistem ayarları gibi herkesin sahip olduğu klasörlerin yedeğini alıyor. Zaten önerilen seçenek de bu. İkinci seçenek de kullanıcının kendi belirleyeceği dosya ve klasörleri yedeklemek için kullanılıyor. Eğer özel klasörlerimiz varsa ikinci seçenek daha mantıklı.

Son adımda da “ayarları kaydet ve yedeklemeyi çalıştır” butonuna basıp işlemimizi bitiriyoruz. Dosyaların büyüklüğüne göre yedekleme süresi değişecektir.

Daha sonra olası bir sistem hatasında, çökmede veya buna benzer durumlarda belgelerimizi, dosyalarımızı kaybetme riskini ortadan kaldırmış oluyor. Oldukça kullanışlı bir araç.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

En iyisi create system image ile tüm sistemi 1’e 1 yedeklemek. İstenilen olsun tek tıkla tüm sistem baytı baytına geri yüklenebiliyor.

Hocam geri yuklemede hic bir SIKINTI olurmu, eger olmazsa ben D de ki tum dosyalarimi C de saklayip C yi de D de yedeklemek istiyorum.Sorun olmuyorsa D yi sadece yedek disk iccin kullabilirim

Bir cevap yazın

*