Şu günlerde Windows 7 ile yatıp Windows 7 ile kalktığımı söyleyebilirim. Masaüstü, netbook bilgsayar derken şimdi bir tanıdığımın bilgisayarını da Windows 7’ye terfi ettirdim. Bu makinedeki asıl amacımız oyun. Çünkü sahibi bir ufaklık ve oyunları seven bir ufaklık. Benim tek tereddütüm de oyunların yavaş çalışması, grafiklerin ağır işlemesinden yanaydı. Ancak hepsinde yanıldığımı söyleyebilirim.

Geçişi yapmadan önce internette birçok makale okudum. XP’ye göre oyun performansının iyi olduğunu söyleyenler var, donanıma bağlı diyenler var, Xp daha iyi diyenler de yok değildi. Tabi bunları okuduktan sonra insanın kafası daha da karışıyor.

Daha fazla kafamı karıştırmadan Windows 7’yi kurdum. C Duo 2.0 işlemci, 2 GB ram, GeForce 7200 512 ekran kartı ve kurduğum sürüm Home Premium. İşletim sisteminden yana hiçbir sıkıntımız olmadı. Gayet hızlı ve kararlı bir biçimde çalışıyordu. Sıra geldi oyunlara.

İlk olarak Fifa 2010 ile başladım. Kurulumun ardından oyunu açtığımda grafiklerin çok kötü olduğunu gözlemledim. Ayarlarını kontrol ettim ancak değişen birşey olmadı. Ben de ekran kartı sürücüsünü güncelledim. Windows 7 için bir sürücü vardı. Akabinde sorunumuz düzeldi. Sonra GTA, Hard Truck, Sims serilerinin son üyeleri ile devam etti maceramız. Hiçbir sorun çıkmadı.

Ben sürekli oyun oyanayan birisi değilim. Arada sırada aklıma estikçe oynarım. Okuduğum makalelerde oyunların “load” süresinin Windows 7 ‘de çok fazla uzadığını yazıyordu. Ben aksine hiçbir bekleme ile karşılaşmadım. Oldukça hızlı geçişler var.

Yani özetleyecek olursak hiçbir ek yazılıma bağlı kalmaksızın Windows 7’nin oyun performansı oldukça iyi. Eğer bu performansı biraz daha arttırmak istersek; anti-virüs ve diğer ek programları oyun açıldığı zaman askıya alıp bellekten boşaltma yaparak oyun hızını yükselten GameBooster çok faydalı bir yazılım. Ayrıca sürücüleri güncellemek için Radar Sync de çok iyi iş görür.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

4 comments

Ben de oyun performansının donanım bileşenlerine bağlı olduğunu savunanlardanım. Bana kalsa XP’de de Windows 7’de de oyunlar aynı performansla çalışıyor 🙂

kafemde su an 32 bit kullanıyorum 64 bitteki yavaşlama sorunlarımın hepsi halloldu. oyun performanslarıda gözle görülür derecede düzeldi.

Oyun performansını etkileyen unsurlardan donanım ne kadar önemliyse yazılım da o kadar önemlidir. Sizin bilgisayara yüklediğiniz oyun donanımınıza doğrudan erişmez. İşletim sistemi aracılığıyla donanımınıza erişir ve görüntü ve ses oluşturur. Bu yüzden işletim sistemi doğrudan performansı etkileyebilecek bir unsurdur.
Windows 7 ‘ ye geçtim bende. Olumsuz hiç bişeyle karşılaşmadım. Quick Launch ‘ a alışamadım sadece. Oyun konusunda da şunu söyleyebilirim: Bilgisayarımda sadece 1 tane oyun var o da Crysis. Windows XP ye göre çok çok yavaş çalışıyor bu oyun windows 7 de. Ekran kartım ATI HD4850. 2g ram, c2d işlemci ve antec psu. ama windows xp’ye göre sn’deki kare sayısı (fps) nerdeyse yarı yarıya az.

yeni bir samsung r522 js01 tr diz üstü aldım windws 7 32 bit kurulu özellikleri core 2 duo 2.13 ghz 4gb ram 1gb ekran kartı var ama fifa 2010 u en iyi seviyede oynuyamıyorum kasıyo bu neden acaba

Bir cevap yazın

*