Birçok arkadaşım Windows 7’yi aylar öncesinden beri kullanıyorlardı. Hoş bana da RC DVD’si gelmişti ama bir türlü toparlanıp kuramamıştım. Malum yedekler, ayarlar, sürücüler insanın gözünü korkutuyor. Bundan 4-5 yıl önce neredeyse ayda bir bilgisayarımı formatlardım ama şimdi başka uğraşlar var. En son geçen yıl yaz sonlarında sıfırlamıştım bilgisayarımı. Tercihimi de her ne kadar hantal olsa da Vista’dan yana kullanmıştım. Ancak Windows 7’yi kullanınca anladım ki Vista gerçekten çok gereksiz 🙂

Beni en derinden vuran ilk nokta kurulum hızı oldu Windows 7’de. USB bellekten kurulum yaptım ve bu yaklaşık 15 dakika gibi bir süremi aldı. Core Duo 2.8 işlemci, 3 GB DDR2 ram, 256 MB ATI ekran kartına sahip mütevazi bir bilgisayar. Kurulumun bu kadar sürede tamamlanmasının şokunu atlatamadan ikinci şoku da yaşadım. Vista gibi çok görsel bir işletim sistemi olmasına rağmen XP’den bile daha hızlı. Bu kısımda abartılar yaptım biliyorum ama aslında gerçekler de bunlar. İlk defa Kaspersky’ın Windows’u hiçbir kasıntıya uğratmadan, çalışıp çalışmadığını belli etmeden çalıştığını gördüm.

Sürücülerde hiç bir sıkıntım olmadı. Skystar2 uydu kartının haricindeki tüm donanımlarımı tanıdı. Uydu kartının sürücüsünü de internetten indirip kurdum. Gayet başarılı bir şekilde çalışıyor.

Windows 7’de diğerlerinde aşina olduğumuz bazı durumlar değişikliğe uğratılmış. Mesela Görev çubuğu. Görev çubuğu şu anda çok ama çok kullanışlı. Aynı program çatısı altında açılan birden fazla pencereyi tek bir yerde topluyor. Bu daha önce XP ve Vista’da menü olarak sunuluyordu. Ancak 7’de simgesinin üzerine gelince pencere seçenekleri, durumları karşımıza çıkıyor. Zaten yazının sonundaki videoda bunu göstermeye çalıştım. Görev çubuğunun bu yapısı hem masaüstünde simgel kalabalığını ortadan kalıdırıyor hem de istediğimiz programa daha hızlı ve daha kolay ulaşmamızı sağlıyor.

Pencere önizlemeleri de oldukça güzel yapılmış.Görev çubuğunda birden fazla pencereye sahip bir simgenin üzerine geldiğimizde ve pencerelerden birinin üstüne faremizle gelip kısa bir bekleme yaparsak hemen o pencerenin önizlemesi gerçekleşiyor. Böylece hangi pencereye ulaşmak istiyorsak vakit kaybetmeden bunu yapabiliyoruz.

İlginç bir özellik de birden fazla pencere açıkken istediğimiz bir pencereyi fare ile tutup salladığımız zaman o pencere haricindeki pencerelerin simge durumuna küçültülmesi. Çok ama çok kullanışlı bir tema özelliği daha. Videoda buna da yer verdim.

Benim ve benim gibi internet işleriyle uğraşan arkadaşlar için düşünülmüş ekranı ikiye bölme özelliği mevcut. Şöyle örnekleme yapacak olursak iki ayrı pencerede kod yazarken pencerelerin yan yana durması lazım gelir bazen. Olur ya CSS’in HTML’ye dökülmesinde mesela. CSS penceresini sola HTML penceresini de sağa doğru taşıdığımızda otomatik olarak ekranı ikiye bölerek yaslandığını görebiliriz. Benim çok işime yarıyor.

Daha birçok özellik mevcut. Ancak bunlar zamanla ortaya çıkacaktır. Windows 7 için şu ana kadarki en başarılı işletim sistemi çalışması diyebilirim Microsoft’a. XP çıktığı zaman da bunu söyledik, Vista ile bu doğrulandı ama Windows 7 ile kırılacaktır kesinlikle. Tekrar hatırlatacak olursam, bu kadar görsel çalışırken harika performans vermesi harikulade bir olay. Birkaç gün içinde netbook için de kuracağım. Onun yazısını ayrıca yazarım ancak edindiğim intibaya göre ufaklığı da hiç yormadan çalıştıracak gibi.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Bir cevap yazın

*