Müziklerimi dinlemek için bilgisayar ile ilk tanıştığım günlerden bu zamana kadar Winamp kullandım hep. Windows Media Player ise pek ilgimi çekmedi  son sürümler de dahil olmak üzere. Tek cezbeden yanı görev çubuğuna sabitlenmesi ve ileri geri yapabilmekti. Windows 7’de de aynı durum karşıma çıktı. Windows Media Player simgesinin üzerinde durduğum vakit parça atlatabileceğim basit bir komut verici bulunuyordu. Düşündüm de bunun mutlaka Winamp için de eklentisi olması gerekir ve aradım. Nihayetin de çok güzel bir araç ile de tanıştım.

Winamp Task Bar eklentimizin adı. Buradan indirip açıyoruz. Sadece birkaç “ileri” butonuna basarak işlemi kurulum işlemini sonlandırıyoruz. Zaten Türkçe dil desteği de var. Kurarken bir zahmet Winamp’ı kapatmayı da unutmayalım. Kurulum bittikten sonra görev çubuğunda zaten kendiliğinden bir Winamp simgesi ışınlanıyor.

Bir parça çalarken ilerleme durumunu yeşil ile dolan kutucuk sayesinde anlıyoruz. İstersek bunu ayarlardan da kaldırabiliyoruz. Bunun için Winamp tercihlerini açıp “genel amaçlı” sekmesinden Winamp Task Bar’ı seçip yapılandırıyoruz. Görev çubuğu sekmesindeki ilk seçeneğin işaretini kaldırıyoruz ve “tamam” butonuna basıyoruz. Bunu rahatsız olabilecek arkadaşlar için hatırlattım, onlardan birisi bizzat kendim 🙂

Fare ile simgenin üzerinde durduğumuzda resimdeki gibi bilgiler çıkıyor. Parça adı, varsa albüm resmi, parça duraklatma, atlatma, favorilere ekleme butonu mevcut. Butonları yine winamp tercihleri bölümünden istediğimiz şekilde düzenleyebiliyoruz.

Bir de simgeye sağ tıkladığımızda bizi karşılayan bir menü var. Görüntüde de açıkca görüldüğü üzere son çalınan parçaları, en çok çalınan parçaları görebiliyor, Winamp ayarlarına hızlı ulaşım sağlayabiliyoruz.

Windows 7 kullanan Winamp taraftarı arkadaşlara kesinlikle tavsiyemdir. Bol müzikli günler.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

çok teşekkürler bunu öğrendiğim ii oldu, çok da hoşuma gitti 😀

Teşekkürler..
Keşke mouse üzerinde olmadan da sabit olarak kalabilse, ayrıca dinlediğiniz parçalar da yakıyor 😀

Bir cevap yazın

*