Blogları takip ederseniz mutlaka “içerik hırsızlığı” ile ilgili bir yazı rastlamışsınızdır. Ben, Erhan, Hakan ve daha birçok blogcu bu konuya defalarca değindi. Sitelerimizde yayınladığımız makaleler, bırakın makaleyi kendi günlük yazılarımız dahi çalınıp başka sitelerde insafsızca ve saygısızca yayınlanıyor. Bunu yapanlara en terbiyesizinden hırsız denirken arkasından edilen küfürler de cabası… Bu olayın herhangibir yasallığı yok yani gidip derdimizi anlattığımızda yaptırım uygulayacak bir kurum yok maalesef.  Konu ile ilgili defalarca yazı yazdık ama yine de sonucu ortada. Geçtiğimiz günlerde Mert Ulaş bu konu ile ilgili fikirlerimizin organize olacağı bir blog açmış Utanç Duvarı adında. Blog sahte içeriği yayınlayan sitenin bir nüsha ekran görüntüsü ile birlikte gerçek yazarın ve sitenin adresini, şikayet edeni cillop gibi ifşa ediyor.

isterseniz daha detaylı bilgi almak için Utanç Duvarı’nın kendi hakkındaki şu yazısına bakalım:

“Utanç Duvarı sitesi Türk blog camiasında gerçekleşen izinsiz içerik kopyalama ve kaynaksız alıntı yapmanın önüne geçmeyi hedefleyen bir oluşumdur. Bu sitede, içeriğinizi izinsiz aldığını düşündüğünüz blog yazarlarının alıntı yazıları ve sizin yazmış olduğunuz orjinali link verilerek ekran görüntüsü olarak yayınlanacaktır. Internet ortamında bir yazının orjinalliğini kanıtlamak güç olduğundan bu site kimseyi suçlama amacı taşımaz. Sitenin temal amaçları :

– bilinçli olarak yapılan fikir hırsızlığının önüne geçmek,
– bilinçsizce başkalarına ait siteler, forumlar ya da kendilerine gelen e-postalar aracılığıyla ulaşan yazıları alıntı yapmadan bloglarında kullanan insanları uyarmaktır.

Eğer siz de kendinize ait içeriğin izinsiz olarak kopyalandığını düşünüyorsanız; bize orjinal yazının internet adresiyle izinsiz olarak kopyaladığını düşündüğünüz kişiye ait yazının internet adresini göndererir, izinsiz kopyalanan içeriğin ve sizin orjinal içeriğinizin ekran görüntüsünü kaydedip ve şikayetinizle ilgili kısaca bir açıklama yazarak utancduvari@gmail.com adresine gönderirseniz, moderatör onayından sonra şikayetiniz yayına alınacaktır.

Burada bulunan içerikler haklarını arayan blog yazarlarının şikayetleri olarak kabul edilmektedir ve kanunlar nezdinde herhangi bir resmi suçlama niteliği taşımamaktadır. Şikayette bulunan blog sahipleri gibi şikayete maruz kalan blog sahipleri de bizimle e-posta yoluyla iletişime geçerek şikayet yazısının alt kısmına kendi cevaplarının eklenmesini sağlayabilirler. Ayrıca konuyla ilgili görüşlerini belirtmek için herkes yorum da bulunabilir.”

Mert Ulaş’a bu konu ile ilgili çalışması için teşekkür ediyor, bunca lafa söze rağmen hala çalanları da öteki tarafta hesaplaşma vaktine kadar kınıyorum 😉

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Valla ben Dmry Hakan’ın yazılarının bizzat çalındığını gördüm ayıp ama ya bu adamları lanse ediceksin işte valla beni readerdan okumak isteyenler için bile artık altta bu çıkıyor

Copyright © 2007 Eda Suner. This Feed is for personal non-commercial use only. If you are not reading this material in your news aggregator, the site you are looking at is guilty of copyright infringement. Please contact legal@www.edasuner.com so we can take legal action immediately.

isteyen çalsın hem spam bloglar bile yazı çaldığında altta bu çıkıyor

Bu tarz bir oluşum mutlaka gerekli ancak biraz daha ciddi bir yapılanma içine girilse daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

*