Masaüstü bilgisayarlarımıza DVD yoluyla işletim sistemi kurmak mümkün. Ancak optik okuyucusu olmayan netbook tarzındaki cihazlar için kurulum yapmak için USB kaynağını kullanmak en mantıklısı. Üstelik USB’den kurulum daha hızlı ve kolay oluyor. Dün akşam ben de USB’den Windows 7 kurulumu yaptım. Gayet başarılıydı. USB’yi Windows kurulumu için hazırlamak için ise birkaç adımdan ibaret.

İhtiyacımız olan şeyler:

  • ISO Formatında Windows 7 veya DVD’si
  • 4 GB kapasiteli bir USB bellek

Hazırlama:

  • USB belleği bilgisayarımıza takıyoruz. Öncelikle içindeki bilgileri yedeklememiz gerekiyor. Çünkü bir sonraki adımdan itibaren yapacağımız işlemlerde USB belleğimiz biçimlendirmeye tabi olacak.
  • USB belleğimizi hazırlayacak olan WinToFlash aracını indiriyoruz. Son sürümü torrent olduğu için uTorrent tarzı bir program ile indirmek gerekiyor. Oldukça kısa sürüyor indirmek.
  • Programı indirip kurduktan sonra açıyoruz.  Task sekmesindeki menüden şunu seçiyoruz “USB Windows Xp/Vista/7”. Sonraki adıma geçiyoruz.
  • Burada USB Drive  Type: USB Stick, Format Type: USB-HDD,  File System: FAT32 LBA,  seçiyoruz. Source Patch kısmına eğer DVD sürücüsünden kaynak göstereceksek onu seçiyoruz. Eğer ISO formatındaysa sanal DVD oluşturup (Deamons Tools tarzı araçlar), ondan okutmamız gerekiyor. USB Drive olarak da USB bellek sürücüsünü seçip “create” diyoruz.

Bu işlem yaklaşık 15 dakika sürüyor. İşlem bittikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Yalnız yeniden başlatma esnasında “boot menu” seçeneğine geçiş yapacağız. Benim bilgisayarımda F11 ile geçiyor bu menüye. Zaten siyah ekrandayken bunun bilgisi verilir. Bu menüye geçtiğimiz zaman USB sürücümüzü seçiyoruz. Diğer kısımlar bildiğimiz Windows kurma ekranı.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

usta sen burada wintoflash’ın hangi sürümünü kullandın?

Bir cevap yazın

*