Geçtiğimiz günlerde Twitter‘ın da spam içerdiğinden şu yazımda bahsetmiştim ve dert yanmıştım. Yazımda kendi keşfettiğim yollardan spam kişilerin nasıl anlaşılacağını ve bunları nasıl engelleyeceğimizden az da olsa bahsetmiştim. Fakat öğrendim ki aslında kendimizi bu kadar germenin, bu kadar kasmanın bir anlamı yokmuş. Çok daha basit bir yoldan hatta bir servisten bu spamlar algılanıyor ve basitçe yok edilebiliniyor.

Twerpscan adındaki servis bize Twitter hesabımızdan bizi takip eden spamları algılamamızı ve bunları engellememizi sağlıyor. Hem de çok basit bir şekilde. Öncelikle Twerpscan sayfasına gidip sarı kutucuk içerisindeki Start scanning my followers! butonuna tıklıyoruz. Karşımıza Twitter kullanıcı adımız ve şifremizi soran bir kutucuk gelecek. Buraya çekinmeden bilgilerimizi girebiliriz. Çünkü sistem Twitter Api kullanılarak hazırlanmış.

Bu aşamadan sonra Twitter hesabımızı takip edenlerin listesinin olduğu bir tablo ortaya çıkacak. Bu tabloda yer alan “verdict” sütununa dikkat edeceğiz. Yanında kalp ikonu olan kişilerde sorun yok. Ancak “block” yazanların herbiri spam. Bunları yine “block” yazan linke tıklayarak engelleyebiliriz.

Block linkine tıkladığımız zaman bizi Twitter hesabımızın kişi silme ekranına getiriyor. Burada yazan açıklamanın altındaki OKAY, I STILL WANT TO BLOCK THIS PERSON butonuna basarak engelleme işlemini tamamlıyoruz.

Bu servis sayesinde Twitter‘daki spam derdine de çare bulmuş oluyoruz. Spamların olmadığı tertemiz bir Twitter hesabınız olması dileklerimle…

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

Hamdi ben de bu problemlenden çekenlerdenim. Bu spam engelleme olayına alternatif olabilecek bir yazı yazmıştım. Twitter’ın da yavaş yavaş b.ku çıkıyor. Hadi hayırlısı (:

ya ben bu dediğinizi denedim öle bi buton yok vee sürekli birilerine spam yolluyor twitterim rezil oluyorum herkese nolurrr yardım edın yaa bıktım herkesten özür dilemekten msjları silmekten

Bir cevap yazın

*