Uzun bir süredir anlık bloglama servisi Twitter‘ı aktif olarak kullanıyorum. Hatta anasayfada yer alan mini blog da bunun bir neticesi. Ancak asıl diyeceğim son günlerde Twitter‘da dikkatimi çeken spam konusu. Maalesef sahtecilik ve spam sektörü Twitter‘a da uğradı. Kullanıcıları hem tedirgin hem de rahatsız eden bu spamleri nasıl anlayabiliriz?

Ben hemen hemen hiç yabancı dilde bloglama yapmıyorum. Bütün içerik Türkçe. Ancak ne kerametse son günlerde yabancılar Followers, takip edenler listeme eklenmiş. Şöyle düşündüğüm zaman ilk ipucunu yakalamış oluyorum. Türkçe bilmeyen bir yabancı benim Türkçe yazdıklarımı nasıl anlayaca? Ya da anlamadığı birşeyi neden takip etsin?

ikinci delil de bunların sayfalarına ulaştığım zaman takip ettiklerinin ve onu takip edenlerinin sayısının bir hayli astronomik olması. Yakın zamanda beni takibe başlayan Jakemarsh’ın sayfasına gidince takip ettiklerinin sayısı 60.278 iken kendisini takip edenlerin sayısı da 11,788 olarak karşıma çıkıyor.

Son delil ise ekledikleri içeriklere göz attığımda hemen hemen hepsinde link mevcut. Linklere tıkladığımda ise bedava hosting, ebay’da satılan ürünler ya da benzerleri karşıma çıkıyor.

Bunlara karşı alınabilecek önlem, sizi takip edenlerin olduğu listeyi açıp ilgili kişilerin yanında çıkan “block” butonuna basmak olacaktır. Ya da Twitter‘a ulaşıp bir bu kişiler ile ilgili bir mesaj göndermek ve incelenmesini istemek de olabilir.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Bir cevap yazın

*