internet bizlere son günlerde sıcak yüzünü daha iyi göstermeye başladı ve gerçekten ısınmaya başladık. Ancak bu sıcaklık yetmez daha da arttırıp terletmesi lazım bizleri 🙂 Özellikle web 2.0 kavramının yayılmasıyla oldukça güzel servisler açıldı bizlerin yararına ve açılmaya devam ediyor da. Bunlardan birisi de; her ne kadar yeni olmasa da tanıtma fırsatını anca bulabildiğim “twiigs“. Twiigs, bizlere anket hizmetini sunuyor. Bizler bloglarımız üzerinden istediğimiz anketi yayınlayıp sonuçlarını görebiliyoruz. Ancak blogu ya da herhangibir sitesi olmayıp da anket yapmak isteyenler ne yapacak? Tabi ki internetin gelişmesiyle sağlanan bu güzel servisi kullanacak.  Sistemin çalışma mantığı oldukça basit; siteye ücretsiz bir şekilde üye oluyorsunuz. Sonra  da anketinizi yayınlıyorsunuz ve diğer insanlarla paylaşabiliyorsunuz.

Servise şuradan iletişim sağladıktan sonra “register” kısmından üye oluyoruz. Üyelik işlemi için de fazla suale tabi tutulmuyor, aktivasyon maili onaylamıyorsunuz. Birkaç kısa soru ile üyeliğinizi tamamlıyorsunuz. Hemen akabinde ilk anketiniz için sayfa karşımıza çıkıyor. Bundan sonrasında ise:

 • “Type” kısmından liste olarak cevapların yayınlandığı türden mi yoksa oy kullananların şık ekleyebileceğini seçiyoruz. Ben ilk deneme olarak “list” dedim.
 • Question kısmına anket sorumuzu yazıyoruz.
 • Url kısmına varsa web adresimizi yazıyoruz yoksa boş bırakabiliyoruz.
 • Description kutucuğuna da isteğe bağlı olarak anketle ilgili (niçin düzenlediğiniz vs.) kısa bir not veya açıklama girebiliriz.
 • Answer ise cevapların bulunacağı kısım. Bu kısımda her kutucuğa bir cevap gelecek biçimde yazıyoruz. Normal olarak 5 seçenek verilmiş ve eğer daha fazla seçenek eklemek istiyorsak hemen bu kısmın altındaki “add answer” linkine tıklayabiliriz.
 • Randomize answer display order normal tek cevaplı anketler için kullanılıyor.
 • Allow multiple selections ise eğer anketimizi birden fazla cevap seçimi yapılabilecek şekilde ayarlamak istiyorsak bu kısmı kullanacağız. Örnek olarak çentikli anketler, yani üzerinizde ne var diye yöneltilen bir soruya “gömlek, pantlon, kravat” gibi birden fazla cevap verilebilir. Bu tür anketlerimiz için bu seçeneği kullanacağız.
 • Category kısmında ise anketimizin kategorisini ve konusunu belirliyoruz.
 • Listing kısmında da eğer “public” yaparsak herkes oy kullanabiliyor. Fakat private yaparsak sadece site üyeleri oy kullanabilir.
 • Poll expires in XX days yazan yerdeki kutucuğa da anketimizin kaç gün yayında kalmasını istiyorsak onu yazıyoruz. O günden sonra anketi kapatacaktır.
 • En son işlem de güvenlik kodunu kutucuğa doğru bir biçimde girmek ve Create butonuna basmak.

Yeni açılan sayfada ise anketi siteniz varsa eklemenizi ve oylamayı oradan da yapabileceğiniz kodları veriyor. O kodları kopyala/yapıştır yaparak sitenizde görünmesini istediğiniz yere entegre edebilirsiniz. Örnek olarak da şurayı ifşa etmişler. View Poll diyerek anketin olduğu sayfaya ışınlanıyoruz. Aklıma gelmişken hatırlatmamda fayda var site Türkçe karakterleri maalesef kabul etmiyor 🙁 Anket sayfasına uğrayan kişican veya dişican grupları anket ile ilgili “comment” kısmından yorum da girebilirler.

Anket yöneticisi olarak anketi düzenleyebilir, silebilir, oylanabilirlikten kaldırabilirsiniz. Yazıyı hazırlayabilmek için oluşturduğum örnek ankete de şuradan bakabilir hatta oy bile kullanabilirsiniz 😀 Özellikle herhangibir sitesi olmayan ancak oluşturacağı anket ile insanların fikirlerini almak isteyenlerin çok işine yarayacaktır. Sitesi olanlar için de hem ücretsiz hem de kolayca yönetebilecekleri bir anket servisi sunmuş oluyor. Bu servisi de tanıtmış olarak bir sonraki yazıda bululmak ümidiyle 🙂

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Bir cevap yazın

*