Uzun zamandır sabah saatlerinde açmadığım televizyonu dün birazcık kurcaladım. Ancak bıraktığım zamandan iyiye doğru giden hiçbirşey yok. Tam tersi daha da kötüye gitmiş. Zaten Ahu Tuğba ve Meriç Erkan sabahdan öğlene kadar televizyonları işgal ediyorlar. Bir senedir aynı şeyi yapıyorlar. Birbarışıyorlar bir küsüyorlar. Tamam yayını yapan kanal size bunları yapmanız için hatrı sayılır bir para vermiş olabilir ancak göz zevkimizi de bozmaya hiç hakkınız yok. O değil ben izleyenlere yanıyorum, hayretle onlara bakıyorum. Benim kendi yakın çevremden de izleyenler mevcut ne yazık ki! Bizim halkımızın önüne ne koysanız seyrediyor. Kurusa bakmayın erkekler bile bu rezil rüsva programı izliyorsa artık memlekette pek iyiye giden birşey yok demektir. Bu programın amacı nedir? Ya da bir amacı var mı? 70 yaşındaki Ayşe teyze, 5 yaşındaki Alican, 24 yaşındaki Derya, 48 yaşındaki Ahmet amca ve dahası izliyor bu programı ancak ne için? Televizyon zevkimi bozanları, böyle saçma sapan programları hazırlayanları, böyle programları birşey varmış gibi izleyenleri kınıyorum en şiddetlisinden.

Hadi bunun amacı belli reyting almak… Ya haber programlarımız ne halt ediyor. Geçmişler bilmem kimin kızı doğum yaptı, yok şu evlendi, yok şu ünlü şununla şurda şöyle yaparken yakalandı… Siz magazin haberi mi yapıyorsunuz? Onun için ayrı magazin programları düzenlemiyor musunuz? Kusura bakmayın ama artık haberler de bi halta yaramıyor. Haber bülteni için ayrılan süre 1 saat ise 15 dk’sı meclisten, hükümetten ya da önemli şeylerdense geri kalanı reklam ve magazin ile geçiyor. Maalesef kanallarımız da yaptıkları bu programa “Haber Bülteni” diyor. Ancak suç onlarda değil yine biz de ki izliyoruz.

Gelelim dizilere. Son dönemlerde adını sayamayacağım kadar çok dizi ekranlarda izleycisi ile buluşuyor. Ancak bakıldığında hep aynı senaryolar mevcut. Bir kadın, aşk, aldatma… Zaten dizileri izleyemiyoruz ki reklamlardan dolayı. Dizi başlıyor bir önceki bölümünün özetini gösteriyorlar ve arkasına bir reklam. Yeni bölümü başlıyor 5dk yayın kuralını uyguladıktan sonra yine reklam. Bu ne len dizinin içine daha en başında ettiniz. Neymiş de Kurtlar Vadisi çocuklara kötü örnek teşkil ediyormuş. Tamam olabilir ama diğer diziler etmiyor mu? Bence bütün dizilerde çocukları etkileyen birşeyler var!!!

Reklam dünyasına ise denecek lafım yok. Artık çok güzel reklamlar oluşturuluyor Türkiye’de. Hayal gücü yüksek reklamlar var. Benim şu sıralar en çok hoşuma giden reklam bir sinek ile kurbağanın cebelleşmesini içeren Wolksvagen reklamı. Normalde kurbağa sineği yutarken bu sfeer sinek kurbağayı çekiyor. Ve reklamda da küçük motorun gücünden bahsediliyor. Bence harika bir reklam ki bu ufak bir örnek. Daha neler var neler.

Sabah sabah açtım ağzımı yumdum gözümü yine. Açıkcası televizyonumuzu, televizyon zevkimizi katlendenlere yazıklar olsun. Madem saçma sapan şeyler arıyorsunuz sokağa çıkın sokağa. Gelin benim hayat hikayemi yazıp dizi yapın, haber yapın, canlı yayın programı yapın, sabah kuşağı programı yapın. Hem daha fazla ilgi çeker hem de daha az saçmalarsınız :D.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Keşke rtük daha düzgün çalışsa…
şikayet ediyoruz ama dikkate bile aldıklarını sanmıyorum.. Sözünü geçirmeli bence kanallara..

Maalesef ülkemizde her konuda olduğu gibi yayın kontrolünü elinde bulunduran RTUK de büyük kanallar tarafından yönetiliyor. Hele bazı grupların ya da güçlü kanalların sahipleri ellerindeki fırsatı değerlendirip ülkede istediği gibi at koşturuyor. Aynı “Kuş Gribi” vakasındaki gibi. Kuş grbinin olduğu dönemde televizyonlar veryansın yaptı. Sonra ne oldu bir çok tavuk şirketi kapanma noktasına geldi ve bu bahsittiğim şahıs o şirketleri tek tek bünyesine kattı. işte biz böyle bir ülkede yaşıyoruz…

Bir cevap yazın

*