internet artık tam anlamı ile sosyalliğin bilgisayara taşındığı bir sektör olarak varlığını sürdürüyor. Bloglar, forumlar, komünite siteler, arkadaşlık siteleri, video ve resim paylaşım siteleri va daha niceleri bizlere internetin soğuk yüzünü sıcaklaştırmak için varoluyorlar. Bugün sizlere son zamanların benim gözümde en gözde komünite blog tarzı sitesini tanıtacağım. Sitenin kurucuları kendilerini ” Turkmag, Türkçe içeriğe katkıda bulunmaya gayret gösteren bir sitedir” şeklinde ima ediyorlar. Bakalım işin aslı öyle mi? Ya da kullanıcı gözünde Turkmag nedir?

Turkmag; Blog, Etkinlik, Formula1, ihbar Et, Müzik, Sinema, Webmetre gibi değişik kategorlilerde ziyaretçilerine ulaşıyor. Blog kategorisi altında yazarlar kendi günlüklerini tutuyorlar. Etkinlik bölümünde güncel olaylar daha doğrusu yıldönümleri vs. konu alınıyor.Formula1 de F1 tutkunlarını ihya edecek yazılar haberler ve yorumlar içeriyor. ihbar et bölümü yeni açılmasına rağmen büyük ilgi gördü. Şu anda bu kategori altında tek bir yazı var. O da; bizim de baş belamız olan ve bir zaman bloglarda kampanya başlatmamıza neden olan içerik hırsılığıdır. Bu konuya da eğilmeleri çok hoş olmuş. Müzik bölümünde yine işin ehilleri tarafından yazılan makaleler, tanıtımlar mevcut. Sinema bölümünde ise yine işin ehli isimler yazmaktalar. Cinealanya.com kurucularının da bu bölümde yazarlık yaptığını söylersem sanırım ne demek istediğimi anlayacaksınız. Son olarak Webmetre bölümü var. Bu kısım benim en çok takip ettiğim ve en çok hoşuma giden bölümü. Uzun uzadıya yazılan eğitici makaleler (Örneğin Google Hazineleri), emek verilerek hazırlanmış içerikler, haberler ve duyurular yer alıyor bu bölümde de. Bütün bu bölümlere ulaşılabilirlik de alt domainler sayesinde kolaylaştırılmış.

Siteye üye olduğunuz zaman bütün bölümlere tek hesap üzerinden hükmedebiliyorsunuz. Yorum yazabiliyor, hoşunuza giden yazıları “ataçla” ile bir kenara ayırıyor sonra “ataçlananlardan” ayırdığınız o yazılara bakabiliyorsunuz. Ayrıca sitede varolan etiket sistemi ile gezinti yapmanız daha da basitleşiyor. Sitenin kendine özgü bir de ufak projesi var. Projede sayfanın üst kısmında bulunan tablolarda sitelere paslaşma linkleri veriliyor. Bu da hoş durmuş 🙂 Hmm unutmadan yazıları sosyal alanlarınızda arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

Sitenin yazarları ise site yönetimi tarafından onaylanıyor. Yani herkes yazar olamıyor. Ancak kendine güvenen, ben şu konu ile ilgili yazabilirim diyen, yazarlık yapmak isteyenleri de boş çevirmiyorlar. Hatta kendilerinin Kalemşörler Aranıyor diye bir yazısı da bulunuyor bu konu ile ilgili. Eğer ilgi duyduğunuz bir alan varsa mutlaka yazmayı deneyin 😉

Sitenin tasarımına gelince. Renkler biraz daha web2.0 formatında olabilir. Mesela açık mavi, yeşil gibi renklere yer verilebilir. Ama genel yapı olarak içerik ile oldukça uyumlu. Hatta tasarım konusunda biraz daha gelişmiş bir seçenek olarak üye kendine özel bir ayarlama yapabilir ya da tema seçenekleri sunulabilir. O zaman mükemmel olacaktır diye düşünüyorum. Bir eksiklik de RSS ile ilgili. Aslında sitenin RSS desteği var. Hem yazılar için hem de yorumlar için. Fakat RSS desteği biraz daha vurgulanmalı. Yan menüde değil de sitenin üst kısımlarında, kullanıcıların daha iyi görebileceği bir yerde iconlar ile beraber ifşa edilirse daha uygun olabilir. ilk girdiğimde ne yalan söyleyeyim bir hayli aramıştım :D.

Yukarıda saydıklarım ciddi bir eksiklik değil kesinlikle. Zamanla düzenlenebilecek ufak tefek eksikler ya da ihtiyaçlar. Atalarımız yük göçü yolda düzelir diye boşuna da dememişler 😉 Bu yüzden Turkmag, türünde yayın yapan diğer sitelerin artık laçkalaşmasından dolayı birçok internet kullanıcısı tarafından ilk tercih haline gelecektir. Hmm kimbilir belki ilerleyen günlerde h-yaman olarak ben de Turkmag‘da yazmaya başlarım 😛

Turkmag sitesine ışınla beni

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

9 comments

Yorumlarından, düşüncelerinden ve dürüst olarak içindekileri aktardığın için ilk başta Turkmag.com ailesi olarak teşekkür ederim.
Yazdığın ne var ise gönülden katılıyorum. Amacımız insanlara Türkçe içerik sunmak. internet ortamında aradığımız herşeyi bulabiliyoruz ve faydanalabiliyoruz. Peki hepimizin ortak görüşü böylemi ? Çoğumuz lisan olarak tek bir dil biliyoruz ve bir makale, yazı, kaynak ile karşılaştığımızda çoğunlukla faydalanamıyoruz.
işte bu nokta Turkmag olarak sizlere kendi araştırmalarımız ve ortak incelemeler sonucunda faydalanabileceğiz makale tadında ama lezzetli yazılar aktarıyoruz. içerik olarak zengin ve Türkçe 🙂

Valla siteyi tam çözemedim karışık geldi bana;) bakalım ilerleyen zamanlarda biraz daha derli toplu olursa biraz daha kurcalarım:D

Emek hırsızlığını dile getirmek istiyorum ayrıca. Özellikle h-yaman vb. sürekli takip edilen sitelerin veya turkmag gibi bilgi verme amaçlı yazılar yayımlayan sitelerin sinsi takipçileri vardır. Bunlar siteye dahi üye olurlar. Sonra sormadan, kaynak göstermeden sizin binbir emekle yazdığınız yazıları iç ederler, sağda solda yazarlar, kendi sitelerinde yayımlarlar. Özelden yazarsınız, e-posta atarsınız ya cevap vermezler ya da küfrederler.
işte bu tarz şahsiyetler için bir hareket paylaşımı oluşturalım dedik. Burada uzun uzun anlatmayacağım. Malum misafir sayılırım. Lakin; burada, şurada ve orada fikrimizi anlatıma ve paylaşıma sunduk.

Hal-ı hazırda sevgili oyyla.com, desteklerini dile getirdiler bile.

Sadece şunu eklemek isterim. Henüz bir yazınız yayımlanmamış olabilir, henüz bir yazınız çalınmamış, iç edilmemiş olabilir. Ama bu hiç olmayacağı anlamına gelmez. Gelin destek olun, ya da bizler size destek olalım. Bu fikir ve emek hırsızlarına dur diyebilmek için…

Bir cevap yazın

*