Google sitelere birçok noktadan değer biçiyor. Bunlardan birisi de içerik tekrarıdır. Farklı içerikli siteleri elbette daha değerli tutuyor. Farklı içerikten kastımız aynı site içinde aynı içeriğin birkaç defa yayınlanmış olmasıdır. Bunlara çözüm de yine Google’ın kendisinden geldi. Birkaç tavsiyesi bulunuyor bu konuda. Şöyle birlikte göz atıp ne demek istediklerini biraz daha detaylıca ele alalım.

  1. Tekrarlanan içeriği bulmak: Bunun için Google arama motorunu kullanacağız. Şüphelendiğimiz içeriğin bir kısmını kopyalayıp arama yaptırarak içerikleri bulabiliriz.
  2. Tercih Edilen URL Biçimi Kullanma: Bunu bir örnekle açıklayalım. Mesela www.h-yaman.com/p123? şeklinde bir bağlantı içinde ne yazdığını bağlantı adresine bakarak anlayamayız. Yani www.h-yaman.com/p123? ile www.h-yaman.comp124? içerikleri aynı başlığı ve aynı içeriği barındırıyor olabilir. Ancak WordPress’ten de bildiğimiz www.h-yaman.com/yazi-basligi şeklindeki bağlantılar ile bunun önüne geçebiliriz. Çünkü bu tür bağlantılarda aynı başlık bir defa girilebiliyor. Bu hem sitemaps hem de Google algılaması açısından oldukça güzel sonuçlar getiriyor.
  3. Kanonik Bağlantı Elemanı: Bu eleman aynı sayfadan birkaç tane varsa doğru olanı seçmeye yarıyor. Kullanım şekli kısaca <link rel=”canonical” href=”https://www.h-yaman.com/” /> şeklinde olacak. Ayrıntılı kullanım tekniği ve anatımına şuradan ulaşabiliriz.
  4. 301 Yönlendirmeleri: Bu durum da sitemizdeki bağlantı yapısını değiştirdiğimiz zaman ortaya çıkıyor. Önceki bağlantı yapısına göre algılama yapan arama motorunda arama yaptırdığımızda eski bağlantı yapısına göre bir yönelndirme gerçekleşecek ve haliyle “sayfa bulunamıyor” hatası alınacak. Bunların önüne geçmek için Google’ın Webmaster Tools servisini kullanıyoruz. Ancak biraz daha detaylı çözümünü şuradan bakmakta fayda var.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Bir cevap yazın

*