E-posta hesabınıza giriş yapıyorsunuz ve karşınıza bilmediğiniz bir yerden reklam kokan bir başlık ile gönderilmiş mesaj görüyorsunuz. Hemen içine girip bakıyorsunuz ancak hiç işe yarayan birşey değil. Bu durumda eğer daha önce “Spam” hakkında birşeyler bilmiyorsanız bakakalıyorsunuz. Ya da e-posta hesabımızdaki junk mail (hotmail), spma (gmail) ya da bunlara benzer klasörlere yabancı isimli ve adresli mesajların geldiğini de görmüşsünüzdür. Ancak bunların tamamı zararlı ya da reklam mesajıdır. Bu tür mesajlara alem-i internette spam denilmektedir. Peki spam denilen bu böceklerden nasıl kurtulabiliriz? Ya da kurtulabilir miyiz?

ilk başta forumlardan e-posta adresinizi gizleyerek bu korunmayı gerçekleştirebilirsiniz. Forumlarda dijital imza olarak bazen e-posta adresi yazılıyor. Eğer forumlarda e-posta adresiniz hamdiyaman@internet.net şeklindeyse spam gönderenler bunu kolaylıkla listelerine kaydederler. Bu şekilde bir yazım yerine hamdiyaman@***internet.net yazılırsa spam kaydedicilerin bu adresi otomatik olarak kaydetmesini engeller.

Site üyelikleri için de mutlaka bir ikinci e-posta adresi kullanın. Mesela normal yazışmalar, arkadaşlarınızla görüştüğünüz bir hesabınız olsun. Buna alternatif olarak forumlara, çeşitli sitelere yapacağınız üyelik işlemleri için ise başka bir e-posta hesabı daha açın. Üye olduğunuz bütün sitelerde de bu adresi kullanın. Böylece reklam kokan e-postalar burada birikecek ve gerçek mail adrsinize zararlı içerik gelmeyecektir.

Eğer bir POP3 e-posta hesabı kullanıyorsanız daha açık konuşmak gerekirse hesabınızı bilgisayar üzerinden Outlook Express gibi bir program ile takip ediyorsanız SpamPal isimli program ile spam psotalarını temizlyebilirsiniz.

Peki ya sitelerimiz ne alemlde? Kişisel sitenizden yayınladığınız e-posta adresi de spam gönderilecek listeye eklenir. ilerleyen zamanlarda da başınıza bela olur. Bunun için eğer site üzerinden e-posta adresinizi yayınlayacaksınız ya “Paint Shop” gibi bir programda e-posta adresinizi yazıp resim formatında yazın ya da daha kolay bir yöntem ile şuradaki siteden e-psta adresinizin bulunacağı bir resim oluşturun ve yayınlayın. ikinci yöntem daha zahmetsiz, daha göze hoş gelen bir teknik :D. Spamciler resim dosyalarını okumazlar. Bu durum ziyaretçileri ise hiçbir şekilde etkilemiyor. Çünkü yorumlarda ya da iletişim formunda yazdıkları e-posta adresi site yöneticisinden başka hiç kimse görmez, göremez!!!

Peki spam gönderenleri uyarı mesajı ya da cevap yazmalı mıyım? Bu sorunun cevabı ise kesinlikle hayır. Siz cevap yazdığınız taktirde bu e-posta adresinin doğruluğu ve kontrol edildiği kesinleşecektir. Bir de spam içinde “bu e-postayı bir daha almak istemiyorum” şeklinde bir ibare görürseniz aldanmayın çünkü bu da sahte bir uyarıdır. Siz tıkladığınız taktirde yine adresinizin aktif olarak kullanıldığı ve kontrol edildiği spamciler tarafından saptanacaktır.

Toparlamak gerekirse internette kesin emin olmadığınız hiçbir yerde asıl e-posta adresinizin yerine alacağınız ikinci adresi kullananın. Eğer “web mail” yani Hotmail, Gmail, Yahoo gibi bir hesbaı kullanıyorsanız işiniz daha kolay. Çünkü spam denen böcekleri ayrı bir klasör içinde toplayor ve yok etme zevkini size bırakıyor. Spam olmayan, tertemiz bir e-posta hesabınız olması dileği ile…

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

Dört Dörtlük bir yazı .. ZpamcıLar gıcık oLacakLardır bu yazıYa 🙂

Bir cevap yazın

*