Blogumuzun ya da internet üzerinde yayında olan sitelerimizin zaman zaman değerlerini ölçmek isteriz çeşitli nedenlerden dolayı. Değerler derken page rank değeri, popülerliği, ziyaretçi kitlesi ve bunlara benzer verilerden bahsediyorum. Bu konularda site değerlerini gösteren birçok da servis mevcut. Bu yazımızda bunlardan bazılarını inceleyeceğiz.

1-Yahoo Site Explorer

Yahoo aslında web geliştirme yönünden Google’dan hep bir adım önde gibi görünüyor. Birçok konuda teknik olarak Google ve Live’dan daha önde yer alıyor. Mesela Sprite CSS dediğimiz tekniği uygulayarak koskoca anasayfasını üç saniye gibi kısa sürede karşımıza çıkarabiliyor. Bu servisi de sitemizin geri link sayısını gösteriyor. Servisi kullanabilmek için tabi ki bir Yahoo hesabımızın olması gerekiyor.

2-Compete

Ziyaretçi istatistiği tutan ve üç siteye kadar karşılaştırmalı grafik ile gösterim yapan ücretsiz servis. Ziyaretçi seçeneği olarak günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak gösterim yapılabiliyor. Bunun yanında sayfa gösterim sayısını da yine yıl, ay, hafta ve gün dağılımına göre gösterebiliyor.

3-Quantcast

Yazıdaki en hoş servislerden birisi. Oluşturacağımız bir site profili ile ölçüm yapan bir servis. Servis, ziyaretçi özelliklerini sunan ve sayıları ile birlite gösteriyor. Yaş, cinsiyet, ülke, okul daha doğrusu öğrenim durumunu bizlere sunuyor. Bunun yanında günlük, haftalık, aylık trafik miktarını ve tahmini site gelirini de gösteriyor.

4-Alexa

Listedeki en tanıdık isim Alexa olsa gerek. Alexa ziyaretçi sayısına göre üç siteye kadar karşılaştırmalı grafik verilerini bizlere sunuyor. Bunun yanında ziyaretçi rantını yani sitenin ziyaretçi sayısı oranında dünyadaki sıralamasını da veriyor. Gerçi bir rivayete göre bu sayı Alexa Toolbar’ı kullanma oranına göre belirleniyormuş.

5-Feed Compare

Feed Compare da güzel bir servis. Feed Burner verilerinden faydalanarak RSS takip oranlarını dört siteye kadar karşılaştırmalı ve grafiksel olarak bizlere sunuyor.

6-Popuri.us

http://farm4.static.flickr.com/3156/3019717583_8fd5443f0c_o.jpg

Sitemizin Page Rank, Alexa, Google Backlink, Yahoo Backlink, Live Search Backlink gibi değerlerini aynı anda gösteren kullanışlı bir servis. Bunun Türkçe olanı Eburhan tarafından Sitebilgi olarak yapılmıştı.

7-Socialmeter

Servis sitemizin Digg, Del.icio.us gibi sosyal imleme sitelerindeki link sayılarını gösteriyor. Yukarıdaki resimdeki benim sitenin verileri ve bir tane link yok çok şaşırtıcı 😀

8-QuarkBase

Bütün verileri tek yerde veren servis oldukça kullanışlı. PR değeri, Alexa verileri, cinsiyet ayrımı, ziyaretçi sayısı, alan adı bilgileri, sunucu bilgileri, sosyal imleme sitelerindeki link sayıları ve bunlara benzer birçok bilgiyi aynı anda sunuyor.

9-Tweet Volume

Beş kişiye kadar hakkında Twitter’da konuşulan post sayısını gösteriyor. Eğer site adresi yazılırsa arama sonuçları ve detaylarını da gösteriyor.

10-Cubestat

Servis günlük sayfa gösterimini buna bağlı reklam gelirini de söylüyor. Ama yalan söylüyor. Nedeni ise çok basit benim günlük reklam gelirini maşallah 23.85 olarak göstermiş. Ben o kadar para kazansaydım şimdi para koyacak yer arıyor, fakir fukaraya da blog açması için bağışta bulunuyor olurdum 🙂

Sanırım bu kadar servis yeterlidir. Benim söyleyeceklerim bu kadar. Eklemek istediklerinizi yorum yazarak hiç çekinmeden belirtebilirsiniz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

6 comments

Eyvallah sağolasın. Hemen hepsini kullanırım ama topla desen kırk yılda bulamam 😀

Bir cevap yazın

*