Türkçe web2.0 servislerin azlığından dolayı durmadan yabancı servisleri sunuyorduk sizlere. Onları tanıtıyor, onların eksiklerine bakıyorduk. Bunun tek ve yegane sebebi de dediğim gibi Türkçe servislerin az olması ve seyrekçe açılmasıydı. Nihayet yeni bir web2.0 servis ile birlikteyiz. Önce servisi BETA aşamasına taşıyan kişicanın Eburhan olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Kendisi birçok projeye imza atmış ve atmaya da devam ediyor, kendisini kutluyorum. Sitebilgi adındaki bu servis web sitelerinin popülerliğini ölçüyor.

Bildiğiniz gibi web sitelerinin Google Page Rank, Alexa, Techorati vb. değerlerle popülerliği ölçülebiliyor. iştebu tür değerleri gösteren sitelerden bazılarını ve backlinklerin sayımını kısa yoldan gösteren bir servis olmuş Sitebilgi. Ölçümler ilk bakışta doğru değerleri veriyor. Ölçümlerde tek eksik alan adı altındaki adreslerin bilgisini vermemesi. Mesela http://www.pcnet.com.tr/ayyas şeklindeki adreslerin ölçümünü http://www.pcnet.com.tr değerleri ile gösteriyor.

Arayüz olarak ise web2.0 formatına uygun, kullanıcının kolayca derdine derman bulabileceği bir biçimde hazırlanmış. Değer ölçümü sırasında Ajax kullanılması ise hem zaman kaybını azaltmış hem de servisi daha kullanılır hale getirmiş.

Eksiklerine gelince; aslında eksik demek Beta aşamasında uygun olmaz. Bunlara eklenebilecek ayrıntılar dersek daha iyi olacak sanırım. Mesela diğer bir siteleri kıyaslamak için bir aparat ilave edilir ki Erhan zaten kendisi bunu yazısında bir sonraki sürümde ilave edeceğini belirtmiş. Alexa değerlerinde, Türkiye sıralaması da gösterilebilir. Bunlara ek olarak birkaç sitenin ölçümü daha eklenebilir.

Kendisine bu servis ile bizleri tanıştırdığı için  teşekkür ve tebriklerimi iletiyor, yeni projelerini de sabırsızlıkla beklediğimizi söylüyorum.

Servis ile ilgili Eburhan’ın kendi yazısı

h-yaman.com popülerlik ölçümü

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Tanıtım için teşekkürler hamdi.

– Alan adındaki eksikliği gidermeye çalışıyorum.
– 2 siteyi karşılaştırma özelliği ekleyeceğim.
– Alexa Türkiye verilerini de ekleyeceğim.

Bu arada “birkaç sitenin ölçümü daha eklenebilir” demişsin. Hangilerini görmek istediğini yazsaydın keşke 😉

Bir cevap yazın

*