Sinemalar bir konuya seçilebilecek en iyi malzemelerdir. Otoparkından başlayıp gişe ile devam eden sonra salon ile sonlanan güzel bir maceradır. Her aşamasında mutlaka görülen pozisyonları vardır.

 1. Otoparkta rahat rahat arabayı koyacak yer asla bulunmaz.
 2. Gişeye varıncaya kadar “acaba boş yer var mıdır” sorusu akıldan çıkmaz. Bizim ters yönümüzde istikamet edenleri dikkatlice dinler boş yer olup olmadığı hakkında bir bilgi sahibi olmak isteriz.
 3. Eğer gittiğimiz film büyük ilgi gören bir filmse gişe önüne gelindiğinde “oha” dışavurumu ortaya çıkar. Bu bir reaksiyon olup kuyruğu her gören canlıda gözlenir.
 4. Tam sıra bize geldiğinde yer kalmazsa çaktırmadan önce sinemaya, sonra göevliye, sonra da öndeki kişiye küfür edilir.
 5. Ayrıca bilet alırken “2 öğrenci kes ordan” deyip daha ucuza biletleri almanın tadı damakta kalır.
 6. Arkalardan sıra istendiğinde eğer cevap olarak “kalmadı abi” gişe görevlisinin ağzından çıkıyorsa “hiç mi yok ya” sorusu kesinlikle sorulur.
 7. Uzun bir bekleyişin ardından salona girilme anı heyecan patlaması yaşanır. Görevliye biletin uzatılması vazgeçilmeyecek bir görevdir.
 8. Yerlere geçtikten sonra salonda yerine yanlış oturmuş kişiler kesinlikle görülür.
 9. Eğer “Issız Adam” gibi yükseliş trendindeki bir filme gidildiyse salonda bulunanlar arasında filmi 3-4 ve daha fazla sayıda izleyenler bulunur.
 10. Yukarıdaki bahsi geçen er veya hatun kişi hemen arkamızdadır ve filmi zehir eder. En güzel sahnelerde “evet ben izlemiştim şimdi öpücek” tarzı cümleler kurmaya çok heveslidirler. Eğer bir komedi filmi ise sizden 10 saniye önce gülmeye başlayan arkadaş, o arkadaştır.
 11. Cep telefonlarının ışıkları göz almazsa olmaz.
 12. Bi amca her zaman veletlere “sessiz olun biraz” demiştir. Ve biz de içimizden “hay Allah razı olsun” rahatlamasını yaşarız.
 13. En öndeysek filmden zevk almayız. Boynumuzun tutulması olasıdır.
 14. Romantik sahnelerde sevgili ağlamazsa olmaz. Aynı şekilde öndeki teyze de ağlamaktadır.
 15. Kurtlar Vadisi Irak tarzı gazlayıcı bir filmde ise “vur abi, öldür abi” gerilimi yaşanır. Kimisi heyecandan koltuğa tünemiştir. Kötü adam öldürülünce kendi öldürmüşcesine sevinir. Ayrıca bu tür bir filmin sonunda ayakta alkış mutlaka olmaktadır.
 16. Sinemadan çıkış anındaki reaksiyon çok müthiştir. Kışın sıcaktan soğuğa, yazın soğuktan sıcağa çıkıldığı için reaksiyona girilir. Yazın keten pantolon giyilmişse arka tampon bölgesi çiş yapmışcasına ıslaktır.
 17. Son olarak çıkış anında herkes yorumcu kesilir. Güzeldi, kötüydü, şurası böyleydi, burası şöyleydi şeklinde yorum yapılır. Bunu herkes yapar, ben de dahil (:

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*