Birkaç hafta önce Samsung SM-N900 serisi yani Note3 telefonlar için Android 5.0 güncellemesinin yayınlandığını şurada aktarmıştım. Bu güncelleme N900 yani Rusya cihazları için gelmişti. Ülkemizdeki cihazların model numarası ise SM-N9000Q, aslında N900 ile hiçbir farkı bulunmayan sadece ülkeden dolayı numarası değişen bir model. Yani N900 serileri için üretilen tüm yazılımlar sorunsuz çalışabiliyor. Lakin güncelleme sonrasında birkaç problem ile karşı karşıya kaldım.

  1. Wi-Fi bağlantısında devamlı kopma sorunu yaşadım, gerçi bunu Android 5.0’a bağlamak haksızlık olacak çünkü bu sorun önceki sürümlerde de devam ediyordu. Burada çözümünü buldum.
  2. Telefon Android 5.0’a geçmeden önce oldukça stabil çalışıyordu. Donma, yavaş çalışma veya yeniden başlatma gibi bir sorun ile karşılaşmadım önceki sürümlerde. Yeni sürüm ile birlikte telefonun eski performansı maalesef yok, çözümünü ise birkaç madde sonra bulacaksınız.
  3. Telefon ısınınca “sim kartı takılı değil” hatası vermeye başladı. Hatta öyle sorun olmaya başladı ki Whatsapp ya da rehbere girince bile bu hatayı almaya başladım. Oyunları zaten oynamak mucize gibi birşey. Sim kartından olacağını düşünüp başka bir sim kartı ile denedim aynı sorun devam ediyor. Düşünsenize çok hararetli bir yazışma yaparken “pat” hata alıyorsunuz, yerle bir olursunuz (:
  4. Daha önce HTC One’da bir arkadaşımın başına gelen yakınlık sensörü problemi ortaya çıktı. Görüşme esnasında sensör telefonun kulağa tam oturmaması durumunda devreye girmiyor veya arama bekletmede sorun çıkıyor. Bu problem daha önceki sürümde yokken Android 5.0 ile beraber gün yüzüne çıktı. Sorun yazılımla ilgili.
  5. Samsung ile igisi olmayan tamamen Android 5.0 ve Chrome’dan kaynaklanan bir sorun da Flash Player’ın artık tarihe gömülmesi. Bazı video sayfalarında halen Flash Video oynatıcılarının bulunduğu gerçeğini bir kenara bırakmak çok da hoş olmamış. Bunun çözümü Flashify eklentisini kurup Flash video bulunan sayfayı “paylaş” butonu yardımı ile Flashify’ye yönlendirmek olacak.
  6. Sessiz Mod’un bulunmaması Android 5.0’ı yerden yere vurmak için yeterli bir sebep.
  7. Güç tuşuna basınca titreşime alma ya da sessize alma dönemi bitiyor.
  8. Ram kullanımı yüksek.

2,3 ve 4 numaralı sorunlar bahsettiğim gibi Rom’dan kaynaklanıyor. Çözümü için Rusya Rom’unu değiştirip Kazakistan cihazları için yayınlanan Rom’u kurmak yeterli oluyor. Türkiye’ye ne zaman geleceğini bilmediğimiz için Kazakistan Rom’unu da deneyebilirsiniz. Buradan Rom’a ulaşabilirsiniz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

11 comments

Bende Kazakistan’dan gelme SM-n900’e sahibim. Cihazımda lollipop’u sorunsuz olarak güncelledim ancak ufak bi sorun ortaya cıktı. Akıllı kapak 4.4.2 de sorunsuz calışırken güncelleme yaptıktan sonra çalışmamaya başladı. Telefonu kapatıp açınca 1 sefere mahsus çalışıyor ancak başka çalışmıyor. Bu konuyla ilgili yardım alabilirsem sevinirim teşekkürler…

İyi günler bende note 3 n9005 var maalesef güncelleme yaptım ve güncelleme yaptığım günden itibaren şarj da olmasa da şarja gösterio 10 sn bi titriyor eski sürüme geri dönüş mümkün mü ne yapmak gerek

hamdi yaman bey eski sürüme dönemezsiniz demişsin ama odin programıyla basit bi şekilde 4.4.2 yi garanti dışı kalmadan yükleyebilirsiniz.yardımcı olmaya çalışıyosunuz anlıyorum ama yeterince bilgi sahibi olmadan yazıyosunuz ve yanıtıyosunuz insanları.

Nasıl yapıldığı konusunda yol gösterirseniz eksik bilgimizi tamamlamış oluruz @onur

arkadaşlar Kazakistan ROM unu kullanan var mı? bu ROM da telefonun deşarj süresü ne kadar? bilgi paylaşabilecek arkadaş varsa uygun olur.

N900 romunu kurmustum. Sonra kaldırıp N9000Q için çıkan romu kurdum. Şarj ve ısınma problemi her iki romdada aynıydı. Daha sonra N900 romuna dönüş yaptım ve kies uzerinden yeni bir guncelleme buldu. Bu guncelleme sonrası şarj ve ısınma sorunu düzeldi. Bence romdaki hataların farkına vardılar ve yama yaptılar. Şimdi merak ettiğim TR 5.0 romu ici bu yama daha dogrusu ek guncellem nezaman gelir.

Arkadaşlar 2 aydır lolipi güncellemeyi telefonum note 3 e alamıyorum güncelle diyorum son guncellemeler zatn yüklü mesajini aliyorum ama yuklu degil telefonumn guncellestirmesi halen 4.4.2 kitkat. kiesi denedim oradada yuklu diyor fabrika ayarina dondum tekrar denedim yine olmadi servise goturdum yapamadilar lutfen yardm edn neyden kaynaklaniyor sorun

Not 3 N900 1.5 yıldır kullanıyorum bir sıkıntı yoktu sarj ederken bataryası ısırdığında farkettim bu arada sebeke de bi var bi yok bulunduğum yer itibarı şebeke zarif olmasına bağladım sorunu sebeke uzun süre gelmeme ye başladı sim takilı değil diyo baktım batarya şişmiş sim e baskı yaptığını düşündüklerini aldım aynı sorun artarak devam ediyor 10gündür böyle kapatıp açtım fabrika ayarlarına geridöndüm sorun aynen devam ediyor

Android 5 guncellemsiyle s pen ile ekran görüntüsü alamıyorum
Probleminde tam olarak ne olduğunu anlayamadım.
Yardım gekliyorum

Bir cevap yazın

*