Akşam babamın e-posta hesabını kontrol ederken gözüme bir mail ilişti.Mail “TC Merkez Bankası Güncelleme Bildirisi” diye gelmiş.Tabi hemen girip baktım nedir bu diye.Önce ciddi ciddi okudum.(sizde okuyun aşağıdaki resimden)

Sonra burada bir link olduğunu fark ettim.Linke baktım ancak merkez bankası ile uzaktan yakından bir ilgisi yok.Hemen anladım ki sahte bir mail.Bu mesajdaki linke tıkladığım taktirde orada bankalarla ilgili bilgilerimi, şifrelerimi, hesap numaralarını istiyor.Ama gönder dediğimde merkez bankasına değil de kendisini çok uyanık zanneden şersizlere gidiyor.Aman dikkat edin böyle bir mail gelirse.Kesinlikle cevap vermeyin.Tabi öncelikli olarak linke de tıklamayın.Ben linkde gelen formda isim bölümüne “keriz mi sandın?” soyad bölümüne “hödük”, birinci banka adı bölümüne “anana sor ” (sinirlendiğimde küfür etmem ama sorulan soruya böyle cevap veririm genelde :D).Şifreye de “3131”.Sonra da gönderdim.Şimdi surat ifadelerini merak ediyorum bu sahtekarların :D.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

11 comments

ewet bu tür pnishing denen halk arasında kandırma diyede geçen saldırılara dikkat etmek gerek zaten internet şubenizde güvenlik ile bir bölüm warsa oraya bir bakın yazar bankamaız kesinlikle bilgileriniz için size e-posta göndermez diye yazar!!!! bu arkadaşlarıda tebirx ediyorum böyle bir embesillik yaptıkları için amam metni güsel haırlamış şerefsiz şerefler

Yazının yanı sıra link’i de iyi ayarlamış herifler (= Ne yazık ki, ülkemizde bu tür fake olaylara kanan çok insan var…

Teşekkür ederim yorumun için.işte adı üstünde embesil ve şerfesiz.Bunları birleştir ne oldu?HÖDÜK 😀

mmmm şey şimdi özel sebepler olabiliyor.Yani ben onlara anlayabilecekleri bir numara yazdım 😀

zaten dünyanın en iyi hackerları Türkiye den çıkıyor.zeka var bişeyler becerme potansiyelide var.. ama….. ❗

Bir cevap yazın

*