Sunucularda Safe Mode dediğimiz dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı bir önlem bulunmaktadır. Bununla dış kaynaklardan bilgi çekilemiyor. Ancak asıl sorun resim dosyalarında çıkıyor. Kendi sunucumuz içindeki bir resimde bile sorun çıkabiliyor. WordPress kullananların da bir numaralı engellerindendir Safe Mode. Özellikle resim galeri eklentilerini kullanabilmemiz için sunucuda Safe Mode özelliğinin pasif olması gerekir. Tabi sunucu sahipleri de bu özellik işe yaramasa bile açık durumda kalmasını ön görüp kapatmıyorlar. Biz de bir durumda bu engelle karşılaştık. Sevgili Bilal Çınarlı da bize iki parça kod verdi.

Kod ile sunucudaki tüm siteler için Safe Mode kapalı olması yerine biz sadece kendi sitemizin Safe Mode ayarını kapalı hale getiriyoruz. Bizim sorunumuz dış bir kaynaktan resim çekmek ve bu resmi yayınlayamamaktan yanaydı.

Kodu sunucumuzda bulunan .htaccess dosyasına ekleyeceğiz. Bunun için bu dosyayı sunucumuzdan lokale çekip bir düzenleme programı ile açıp en alt satırına aşağıdaki kodu ekliyoruz.

php_value safe_mode "0"

Eğer olmazsa bir de şu kod ile aynı işlemi deniyoruz:

php_flag safe_mode off

Yine olmazsa sunucu üzerinde Apache ayarlarından Override durumlarını kontrol ettirip “All” yaptırmak gerekiyor. Hepsi bu kadar.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

6 comments

Hocam bu “Safe Mode Kapatma” yönteminin wordpress blog güvenliği açısından bir artısı var mı peki?

Hocam ben wordpress sürüm yükseltemiyorum bunu denersem eğer güncelleme yapabilirmiyim ?

Bir ihtimal. Ancak sizin sorununuz sunucudan kaynaklanıyor da olabilir. Otomatik güncelleme yerine elle güncellemeyi deneyiniz.

Bir cevap yazın

*