Photoshop web tasarım ile uğraşan insanların en çok tercih ettiği, yetenekli araçlarıdır. Ona alışan vazgeçemediği gibi bilmeyenler de hemen başlayıp öğrenmek isterler. Ben de kendi bilgilerimle zaman zaman masaüstü desenleri, enteresan şekiller oluşturmaya çalışıyorum. Kendi çapımda bunu başarıyorum da. Birkaç gündür bilgilendirici makale yazamamıştım. Hem o boşluğu doldurmak hem de basit bir masaüstü deseninin nasıl oluşturabileceğimizi görmenizi istedim.

Önce kısaca Photoshop tekniklerinden bahsedelim. Yaptığınız her farklı işlem için mutlaka yeni katman oluşturun. Bu hem hata yaptığınızda kolayca düzeltmenizi sağlayacak hem de daha güzel efektler meydana getirmenize izin verecektir. Onun için bol bol katman oluşturun :).

Şimdi gelelim asıl konumuza. Photoshop’da seçili alanı doldurmak için kullandığımız desenleri “pattern” olarak biliyoruz.”Pattern” sayesinde fazla zaman harcamadım diyebilirim. Sadece 2,5 dk.’da hazır. Öncelikle bizim için gerekli olan dolgu çizgilerini şuradan indiriyoruz. Bu dolgu çizgileri çapraz ve kalın. Aynı zamanda incelerini de internetten bulabilirsiniz. indirdiğimiz zipli dosyanın içindeki deseni “C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS2\Presets\Patterns” dizinine kopyalıyoruz. Şimdi masaüstü boyuumuza göre yeni bir çalışma sayfası açıyoruz Photoshop içinde. Benimki 1024X768 boyutlarında. Şimdi ilk yapmanız gereken şey çalışma sayfasını istediğiniz bir renge boyamak. Bunu gerçekleştirdikten sonra hemen yeni bir katman oluşturuyoruz (New Layer). Yeni oluşturduğumuz katman aktifken sırası ile “Select/All” yolunu izliyoruz ve sayfanın tamamını seçtirmiş oluyoruz. Bunu da yaptığımıza göre artık dolgu yapmanın vakti gelmiş demektir. Bunun için “Edit/Fill” diyoruz. Karşımıza şuradaki gibi küçük bir pencere çıktı. Burada “Use:Pattern” olmalıdır. Sonra da altında desenlerimiz görünecektir. Tabi ki yeni eklediklerimiz değil, eski varolanlar. indirdiğimiz deseni tanımlamak için bu ekrandaki küçük ok işaretine tıklıyoruz ve açılan menuden “Load Patterns” komutunu veriyoruz. Sonrada indirdiğimiz deseni seçiyoruz. Bu işlemden sonra yeni deseninizin öncekilerin yanına eklendiğini göreceksiniz. Desenimizi de tanımladığımıza göre kaldığımız yerden resmimize devam edebiliriz.

Şimdi yeni eklenen desenlerden istediğimizi seçelim renk olarak. Tabi arkaplan rengine de uyumlu olması şart :). Rengi seçip “OK” butonuna basıyoruz ve desenin seçtiğimiz alana yani sayfanın tamamına nakşedildiğini görüyoruz. Hmm şimdi birazcık birşeylere benzemeye başladı. Tabi desen muhakkak istediğiniz renk/beyaz olarak görünecektir. Şimdi biz görünürlüğü de birazcık azaltıp ilk seçtiğimiz arkaplan ile uyumlu hale getirmeye çalışacağız. Bunun için “Layer” penceresinde “pattern” uygulattığımız katmanın “Opacity” değerini düşürüyoruz. Mesela seçtiğiniz dolgu rengi arkaplan renginize yakınsa %20’lik bir değer hoş olacaktır. Tabi sırıtırsa azaltıp çoğaltabilirsiniz :D.

Desenimiz artık hazır. Yani temelini attık. Süslemesi de size kalmış artık. Yazılar yazarak, kelebekler koyarak birazcık daha janjanlı hale getirebilirsiniz. Aynen anlattıklarım doğrultusunda benim oluşturduğum resme aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz.

Resme Işınlan

PSD olarak indir

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

5 comments

eline sağlık hamdicim 😀 uğraştırdım seni biraz ama yararlı oldu bu 😀
değdi bence 🙂

Hamdi kardeş photoshop’a merak sardım 🙂
anlatımın için teşekkürler
sen hangi versiyonu kullanıyosun ?

@Yiğit akşam alırım hesabını 😀
@Sırrı düne kadar PS8 yani CS kullanıyordum. Ancak dünden itibaren 9 yani CS2 kullanmaya başladım. Photoshop güzeldir devam et :D.

Hamdi kardeş bugün cs2 yi 4. denememde indirdim.
bide güzelce crack basdım yanlız daha kullanmaya geçemedim 🙂
bi yardım et bana

photoshopa bende merak sardım bir ara takii deneme sürümüm bitene kadar:))
Resimli şiir falan yapmıştım ama hiç masaüstü yapmak aklıma gelmedi… bi p.shop alınca inşallah bende yapacağım özendim valla:)

Bir cevap yazın

*