DÜn internetin altını üstüne getirirken ilginç bir web servisi ile karşılaştım. Daha doğrusu ilk defa gördüğüm için böyle birşeyi benim açımdan bir hayli ilginç geldi. Servis gösterilen RSS adresindeki içerikleri PDF formatına çeviriyor ve kullanıcıya sunuyor. Peki bu olay nasıl yapılıyor ya da bize faydası ne olacak?

Tabbloid adındaki servise girerek Get Start butonuna basıyoruz ve işe koyuluyoruz. Sonrasında Add a Feed URL yazan kutucuğa bir RSS besleyicisinin adresini yazıyoruz ve Add butonuna basıp adresi ekliyoruz.Birden fazla adres ekleme hakkına sahibiz. E-mail to yazan kutucuğa bir e-posta adresi girdiğimiz taktirde oluşturacağımız PDF dosyasının bir kopyasını da o adrese gönderiyor. Hemen altında bulunan tarihsel ayarlamaları da yaptıkdan sonra sayfanın en altında bulunan Generate current issue now butonuna basarak içerikleri PDF olarak açıyoruz ve istersek bir kopyasını bilgisayarımıza kaydedebiliyoruz.

Buraya kadar iyi söyledik hoş söyledik de bu ne işimize yarayacak değil mi? İşte ben de öyle düşündüm fakat biraz kafa yorunca birçok işe yarıyor.

Mesela en başta haftalık yaptığımız haber turlarında işe yarayabilir. Benim uzun bir süre önce bıraktığım haber turlarını veya benzerlerini yayınlamaya devam eden birçok arkadaşım mevcut. Servisin birden fazla RSS adresi ekleme özelliği de bulununca haftalık haber turlarının e-kitap olarak yayınlanmasını sağlayabilir. Mesela ayrı ayrı hem del.icio.us hem Google Reader hem de diğer benzeri servislerde hesabımızın olduğunu varsayalım. Tüm hesaplarımızın paylaşılan içerikler bölümünün RSS adreslerini eklediğimizde PDF formatındaki dosyaya o içeriklerin hepsi eklenecektir.

Şimdi bir soru daha çıkıyor. Peki ya RSS içeriklerin adreslerine nasıl ulaşacağız? Endişe edilecek birşey yok burada çünkü PDF formatındaki dosyanın içinde yer alan içerikde başlıklar doğrudan içeriğin bağlantısını içeriyor (: Adamlar düşünmüş herşeyi.

Bu haber turlarını haftalık değil de aylık yaparak bir aylık bülten ya da aylık bildiri gazetesi tarzında dosyalar hazırlanabilir. Ya da günlük yapılarak günlük internet gazetesi şeklinde yapılabilir.

Bazen de forumlarda olsun bloglarda olsun bazı içerikleri döküman olarak saklamak isteyebiliyoruz. Bunun için de en kestirme çözüm olabilir düşüncesindeyim. Diğer türlü içeriğin tamamını kopyala yapıştır yaparak Word ya da kullandığımız kelime işleme programına aktaracak oradan da kaydedecektik. Hatta PDF formatında kaydetmek istediklerimiz için bir de PDF’ye dönüştüren bir program ile karşılaşacaktık. Bu şekilde ise içeriğin RSS adresini girince diğer işlemleri koşar adım atlayarak bilgisayarımıza kaydetme işlemine gidiyoruz.

Tabbloid bu tür işlemler ile sıkça uğraşanlar için pratik bir çözüm olacaktır. Ben fazlası ile sevindim bu servisi bulduğuma çünkü ileride haber turlarına devam edebileceğimi düşünüyorum. Ama bu servis sayesinde belki format olarak farklı bir şekilde…

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Bir cevap yazın

*