Resim optimizasyonu aslında web açısından çok önemli bir konudur. Büyük boyuttaki resimleri paylaşım sitelerini yüklerken çekilen sıkıntıları az çok hepimiz yaşadık. Bunun yanında kendi alanını kullanan site sahipleri de bandwidth dediğimiz sitenin trafik kotasına takılabiliyor. Ancak resim kalitesini bozmadan büyük boyutlu resimlerimizi bile çok küçük bir büyüklüğe ayarlamamız mümkün olabiliyor. Bunu sağlayan birçok masaüstü yazılımı mevcut. Biz yazılımdan ziyade bu işi güzelce yapan bir internet servisine değineceğiz.

PunyPNG adındaki servisi resim optimize etme konusunda yeni açılan ve kullanışlı bir servis. 500 KB büyüklüğe kadar dosya yüklenmesine olanak sağlıyor. jpg, gif, png formatlarında istediğimiz resmi yükleyebiliyoruz. Aynı anda birden fazla dosya yükleme imkanını da kullanıcılarına sunan servis Ajax alt yapısı sayesinde daha hızlı ve daha görsel bir şekilde optimize işini yapıyor.

Optimize edilen resimleri de sonuç ekranında orjinal boyutlarını, bunlarında yanında da optimize olduktan sonraki boyutlarını liste halinde karşımıza çıkarıyor.  Yüzdesel olarak da ne miktarda bir katkı sağladığını da bu listede bizlere sunuyor. Daha sonra da bilgisayarımıza indirip optimize olmuş resimlerimizi kullanabiliyoruz.

Ben ufak bir deneme yapıp iki tane dosya yükledim. Bir tanesi 26 KB’lık bir jpg resmi bir tanesi de 468 KB’lık yine jpg resmi. 26 Kb olanında %57’lik bir optimizasyon sağlanıp 11 Kb’a düşen bir dosya boyutu ile karşılaştım. Büyük olan resimde ise %15’lik bir katkı sağlayarak 398 KB’a düşmesini sağladı dosya boyutunun. Aslında oldukça iyi değerler. Kullanılmaya değer.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Bir cevap yazın

*