USB 2.0’dan sonra usb üzerinden veri transferi oldukça kullanışlı bir hale geldi. Bir de buna ek olarak eskiden diğer ülkerlerle kıyaslandığında dağ kadar fiyat farkı çıkan bilgisayar parçalarının ülkemizde de belli bir düzeye gelmesi bilgisayar kullanıcılarının en büyük yardımcısı ve tabir-i caizse evin küçük kızı flash belleklere büyük önem kazandırdı. Flash bellekler ya da diğer ismi ile flash diskler küçüklüğü ve taşınabilirliği nedeniyle birçok kişinin verilerini taşımaya başladı. Kimisi anahtarlık gibi, kimisi ucundaki ışığı ile fener gibi artı özellikleri ile ceplerimizi süsledi. Şimdiye kadar hep belgeleri, fotoğrafları, müzilleri ya da programların kurulum dosyalarını taşıyorduk. Ancak bu yazıdan sonra bazılarımız mutlaka işine yarayacak programları flash bellekleri üzerinden çalıştıracaklar. Evet doğru duydunuz bu makalemde hiç kurulum gerekmeyen, küçük boyutlu araçların flash bellekler üzerinden çalışan türlerine göz atacağız.


Web Geliştirme Araçları

Nvu Portable: Dreamweaver ve Front Page ile benzerlik gösteren bu program ile web uygulamalarınızı düzenleyebilirsiniz. Program CSS düzenleme, tablo yapısı ve renklendirme özelliklerine de sahip. Eşdeğerlerini aratmayacak bir yazılım. Web programcılığı ile ilgilenenlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Boyut:7.2 MB indir

XAMPP: Web geliştiricilerine içinde Apache, MySQL, PHP + PEAR, MiniPerl, OpenSSL, phpMyAdmin, XAMPP Control Panel, Webalizer, Mercury Mail Transport System, FileZilla FTP Server, ADODB, Zend Optimizer, XAMPP Security paketlerini barındıran kullanışlı bir program.

Boyut:28 MB indir

Oyun

Sudoku Portable: Son zamanlarda gitgide yaygınlaşan popüler oyun Sudokunun taşınabilir versiyonu.

Boyut:0.4 MB indir

Grafik&Resim Düzenleme

Gimp Portable: Linux’un grafik düzenleme yazılımı olan Gimp’in flash bellek üzerinden çalıştırılabilir versiyonu. Resim düzenleme, web grafikleri oluşturma ve daha birçok işlevin yapılabileceği güzel bir seçim.

Boyut:8.5 MB indir

internet

File Zilla Portable: Bilgisayarda kendimin de kullandığı güzel, kolay ve kullanışlı FTP programının taşınabilir versiyonu. FTP programı arayanlara harika bir çözüm diyebilirim.

Boyut:2.3 MB indir

Firefox Portable: Biricik sevgilimiz, bir tanemiz, Internet Explorer düşmanı internet tarayıcımızın taşınabilir versiyonu. Özellikle internet kafelerden ya da Firefox sıkıntısı çektiğiniz yerlerde kolayca çalıştırabileceğiniz beş yıldızlı bir seçenek.

Boyut:5.7 MB indir

Miranda IM Portable: MSN, Yahoo Messenger, ICQ, Jabber gibi sohbet imkanı sağlayan servislerin anlık ileti hizmetlerini kullanabileceğiniz yazılım.

Boyut:1.2 MB indir

Sage Extension: Firefox için RSS eklentisi.

Boyut:138 KB indir

Müzik-Video

Audacity Portable:Ses dosyaları üzerinde istediğiniz değişikliği yapmanıza imkan veren benzerlerinin görevini fazlası ile yerine getiren muazzam bir ses editörü. Ses dosyası üzerinde kesme/yapıştırma imkanı veren, Ogg WMA, MP3 dosya türlerini desktekleyen bir yazılım.

Boyut:2.4 MB indir

VLC Media Player: Flash belleğiniz üzerinden ses ve video dosyalarını oynatabileceğiniz çoğı dosya formatını destekleyen media yürütücü.

Boyut:8.5 MB indir

Ofis

AbiWord Portable: Word ile yaptığınız tüm işlemlere olanak sağlayan taşınabilir zingin metin editörü.

Boyut:6.3 Mb indir

OpenOffice Portable: Linux kullananların aşina oldukları Microsoft Office benzeri programın flash bellek versiyonu. içinde tablo düzenlemeye (yani Excel’e karşılık), metin düzenleme (Word’e karşılık), slayt hazırlama (Power point’e karşılık) ve çizim aracını barındıran mükemmel bir alternatif. Özellikle son dönemde Web 2.0 ile yaygınlaşan ofis yazılımlarının internet üzerinden kullanılabilmesi ile gezginler birçok işini dışarıdan yapıyorlar. Onlar için eşsiz bir araç paketi olacaktır.

Boyut:65.1 MB indir

Sunbird Portable: Taşınabilir ajanda, takvim uygulaması.

Boyut:5.7 MB indir

Diğerleri

7-Zip Portable: 7z, ZIP, GZIP, BZIP2, TAR, RAR, CAB, ISO, ARJ, LZH, CHM, Z, CPIO, RPM, DEB ve NSIS sıkıştırma türlerini destekleyen taşınabilir yazılım.

Boyut:1.1 MB indir

ClamWin Portable: Flash bellek üzerinden, kurulumsuz şekilde çalışan anti-virüs ve spyware yazılımı. Virüs ve casus yazılımlardan korkan gezginler için birebir!!!

Boyut:5.8 MB indir

Eğer linklerden çalışmayan varsa yorumlara yazarak bana haber verebilirsiniz. Yukarıdaki programlarda “sadece flash disk içindir” ya da ” sadece flash bellekte çalışır” diye bir ibare yok. Yani bilgisayarınızda da zahmetsizce, kurulum olmadan kullanabilirsiniz. Ayrıca CD, hafıza kartı, hala kullanıyorsanız disketler üzerinde de çalıştırabilirsiniz. Benim gibi gezginlerin ve flash diskini her amaç için kullananların vazgeçemeyeceği araçlar mevcut. Beni buraya kadar sabırla dinlediğiniz daha doğrusu okuduğunuz için teşekkürler :D.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

11 comments

Programlar süper..
çok faydalı oldu hamdi saolasın..
program çeşitlerini artırmanın imkanı var m?

imkanlar elverdikçe tabiki olabilir. Gözüme hoş gelen program olursa aynı başlık altına ekleyeceğim ;).

off hamdi bu makale çok işime yaradı artık iznik’e fln sadece gçöcücük bir usb bellekle gitçem cd’lerimi yanıma almama gerek yok 😀

harika programlar tesekkur ederim dostum… bilgi paylasıldikca cogalır…

sağolasın yaa çok işime yaradı müthiş bu proramları artırma imkanın varmı mesala flash oyunlar

Elimdeki programların değişik versiyonları sanırım.
Gün içerisinde indirip deneyeceğim.
Teşekkürler.

sağolasın kardeşim ellerine sağlık teşekürler

Böyle Güncel Konular Lazım Arkadaslar Nette Arattıklarım 2 3 sene öncesine ait topicler. Eyw

OpenOffice Portable: bu link bozuk.teşekkürler

Bir cevap yazın

*