imkanlarımın elverdiği ölçüde teknolojiyi yakından takip etmeyi isterim ve bundan büyük de zevk duyarım. Alacağım ürünün fiyatından çok performansı ve beni memnun edebilme derecesi önemlidir benim yanımda. Almanlar’ın “ucuz alacak kadar zengin” değilim sözü ile pekiştirdiğim bu tutumumu seviyorum da. Neyse, uzun bir süredir harici 2,5″‘lik bir HDD (hard/sabit disk) alma fikrim vardı. Bir hayli araştırma yaptım, bilirkişilere danıştım ve nihayet alacağım ürüne karar verip dün bir tane aldım. Peki nasıl birşey aldım?

Aldığım cihaz 160 Gb saklama kapasitesine sahip, USB portlu, 5400RPM kibar mı kibar, dünyalar tatlısı birşey. Tabi ki markası da Philips oldu. Daha önce birçok ürününü kullandığım Philips‘in en son 19X6FB modelindeki LCD monitörünü almış, öve öve bitirememiştim. Çünkü çok hoşuma gitmiş, beklediğimden de ötesine gitmişti. Harici HDD’yi alırken de tercihlerimin arasına Philips‘i eklemeyi unutmadım. Bir hayli araştırdıktan sonra bu markada karar kıldım. ilk önce 120 GB’lık almaya karar vermiştim maddi krizden dolayı. Fakat finansman yönünü babamın üstüne yıkmayı başarınca 160 GB’lık olanından almaya karar verdim. Üşenmeyip gidip aldım da. Eğer almayı düşünüyorsanız Teknosa’da 199 YTL fiyat ve anlaşmalı kartlara 9 taksit imkanı sunuyorlar.

SPD5230CC kodlu ürünün kutusunu açtığınızda USB çoğaltıcı kablo, garanti belgesi, kullanma klavuzu ve ürünün kendisi ile karşılaşıyorsunuz. Tek eksisi taşımak için bir çanta ya da benzer birşeyin yer almaması diye düşündüm ilk başta. Fakat kenarlarının kauçuktan yapıldığını ve alüminyum gövdesini görünce çantaya ihtiyaç olmadığını anladım. Dizaynı gerçekten çok müthiş. Diğer markalara göre bir artısı da USB kablosunun kenarına güzelce sarılıp taşınabilmesidir. Ayrıca cihazın üstündeki yedekleme tuşu ile tek dokunuşta yedekleme yapabilirsiniz. Cihazı bilgisayara taktığınızda içinde senkronizasyon için gereken yazılımlara ulaşabiliyorsunuz.

Dizaynı olduğu gibi performansı da çok güzel. Hızlı aktarım yapabilmesi, aktarım esnasında sesinin çıkmaması da artıları arasında. Bu minik kuşa 32 tane film veya 160.000 tanecik fotoğraf yükleyebilirsiniz. USB girişli DVD veya HDMI girişli televizyonlar için bir mutimedia içerik kutusu olarak da düşünebilirsiniz. Her yönü ile güzel düşünülmüş.

Cihazı alma nedenime gelince; tabi ki teknolojiyi sevdiğim için laf olsun diye almadım 😀 Bilgisayarımdaki bulunan müzik ve resim dosyalarının programlarıma ve web arşivime yer bırakmadığını gördüm. En azından harici bir HDD ile program depomu kurabilir, hem bu ihtiyacımı gidermiş olur hem de taşınabilirliği sayesinde program yüklemeye gittiğim eşe dosta bir kucak dolusu cd ile gitme derdime derman olacağı için aldım. Çok da iyi yaptım düşüncesindeyim 🙂 Şirketler veya yedek alınması söz konusu olan işletmeler için de güzel bir yedek deposu olacaktır.

Gelelim Philips‘e olan hayranlığıma. Philips bildiğiniz gibi Hollanda kökenli bir firmadır. Firma yıllık kazancının neredeyse yarısını araştırma/geliştirmeye bütçe olarak ayırıyor. Ve beni kalbimden vuran nokta da burası oluyor. Ar-Ge’ye yatırım yapan firmaların her zaman başarılı olduğu kaçınılmazdır. Mesela Philips’in kendine özgü birçok patentli buluşu vardır. LCD ve plazma TV gurubunda kullandığı Pixel Plus-1,2,3 buna en basit örneklerden sadece biridir. Philips ayrıca bütün parçalarını kendi üreten bir firmadır. Ürünlerinde kullandığı vidaya kadar birçok parçayı kendi üretir ve ürünlerinde kullanır. Bu da markaya olan güvenimi arttıran unsurlardan. Çünkü diğer firmaların ürünlerini açtığınız zaman birçok markaya ait parçayı bulmak mümkündür.

Efem son olarak elektronik bir ürün almayı düşündüyseniz Philips ürünlerini incelemeden almayın. Ha unutmadan Philips’e olan bir hayranlığım da tabi ki elektronik grubunu mağazalarımızda pazarlıyor olmam 😀 Müşteriye özelliklerini anlatırken kendimde bir satın alma isteği oluştuğunu görüyorum. Kocaman LCD televizyonu kapıp götürcem eve. Pek yakında… 😀

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

10 comments

Hayıllı uğullu olsun 🙂 güle güle kullan. En yakın zamanda bana da alalım sen biraz test et de 😀

ben de seviyorum bu markayı. bi tv de ben istiyorum )))))))) sen dedin ya aldıktan sonra bakarız artık gercekten güvenebilirmiyiz…. saka saka sen dediysen alırız bizim bu tarz elektronik eşyalar sony olduğu için Philips i denemekte de yarar var.
sevgiler

Olm hele biraz kullan 😀 öyle hemen belli olmaz. Hatta bigün sendeki şöyle güzel programları, brushları, kod örneklerini filan, mp3 leri topla gel bize 😀 hem test etmiş oluruz 😀

bi de şu tek tuşla yedekleme olayı nasıl oluyo?

yakın zamanda bende benzeri bir ürün alabilirim ancak maddi durumlardan dolayı 120 gb olabilir 🙂 ama sormak istediğim birşey var sanırım benim usb portları usb 1.1 olarak çalışıyor bu alet 2.0 iş yapınca güzel, içinden çıkan uzatma kablosu bu işlevi yerine getiriyor mu yani 2.0’a çeviriyor mu usb girişini bildiğim kadarı ile o tür aparatlar var 🙂

iyi bir seçim yapmışsın Hamdi abi :)Henüz iş hayatına atılmadığımız için okullar açılınca 120 gblığını alma ihtimalim yüksek 🙂

@grkn, evet güçlendirme kablosu mevcut. Sabah farkına vardım. Y kablosu bulunuyor 🙂

@DeepSo, iyi bir tercih olur 🙂

banada llazım ya usb flash disk taşırdım geçen kuzene giderken kullanmadığım 80gb lık sigeyti çantaya attığım gibi gitmişim 🙂

kısacası lazım 😉

Bir cevap yazın

*