Son günler Türkçe web 2.0 servisleri sayı olarak bir hayli yükselişte diyebiliriz. Hergün, oldukça güzel düşünülmüş siteler Türk internet kullanıcılarının hizmetine sunuluyor. Bu durum tabi ki bizleri oldukça memnun ediyor. Çünkü ülkemizde internet dendiğinde MSN ve Youtube’dan başka platformların olduğunu göstermek adına bu tür servislerin sayılarının mutlaka fazlalaştırılması gerekiyor. Bu yazımızda “Paylaşarak sıkıntıları giderme platormu”; bisorusor‘u inceleyeceğiz.

bisorusor merak ettiğiniz bir sorunun cevabını almak için ya da diğer insanlarla da sorumuzu paylaşarak cevabını hep birlikte bulmamız için oluşturulmuş bir servis. Sorunuzu diğer insanlarla iki biçimde paylaşabiliyorsunuz. ister ankettarzında, yani soruya karışılık birkaç cevap yazıp oylamaya sunarak, isterseniz de forumlardaki gibi soruya insanların o başlık altında değişik cevaplar verebilmesini sağlayarak.

bisorusor‘u kullanabilmek için üye olunması ilk şart. Üyelik kısa birkaç bilgiden oluşuyor ve e-posta adresinize gelen aktivasyon mesajını onayladıktan sonra aktif oluyor. Üyeliğinizi aktif ettikten sonra bilgilerimizle giriş yapabiliyoruz. Ajax sistemde bolca kullanıldığı için kullanıcı arayüzü oldukça hızlı ve işlevsel çalışıyor.

bisorusor‘a sorunuzu aktarmak için “yeni soru sor” kısmında kutucuğa istediğiniz soruyu yazıp “hemen sor” butonu ile sorunuzu paylaşıyorsunuz. Anket içinde aynı kısımda “anket yap” seçeneğini aktifleştirerek yapabiliyoruz. Sistemde etiket özelliği bulunuyor. Bunu “soru bulutu” sayfasından görebiliyoruz. Ayrıca geçmişte diğer insanlar tarafından sorular içinde de arama yaptırabiliyoruz.  Ayrıca, “cevaplanmamış sorular” bölümünden de sorulan fakat şimdiye kadar hiç cevaplanmayan soruları görmek mümkün. Gerçi şu ana kadar cevaplanmamış bir soru görünmüyor amaservis yaygınlaştıkça mutlaka olacaktır. Son olarak sayfanın alt kısmına doğru aktif olan üyeleri görebiliyorsunuz.

bisorusor gün geçtikçe kullanıcısı artabilecek bir site. Çünkü düşünce olarak herkesin hoşlanabileceği bir şekilde tasarlanmış. ilerleyen günlerde yeni özellikler eklendikçe mutlaka daha iyiye doğru gidecektir.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

Entresan bir servis. Artık Türk milleti olarak değişik fikirleri web2.0 yoluyla nete aktarmak moda oldu 😀

çok beğendim hem siteyi hem de fikri… yazı yazmak için üyelik olabilir ancak anketlere oy vermek için üyelik istenmemeli bence.

Merhaba,
blogunuzda sitemize yer vermeniz gerçekten çok hoş. Yorumlarınız ve değerlendirmeniz çok yerinde olmuş.

Bisorusor’un en önemli özelliklerinin biride widget kullanımı
-soruları/kişileri/kendi sorularınızı vb. widget olarak blogunuzda veya başka sitelerde yayınlayabiliyorsunuz.

Blogunuzda bisorusor.com eklenti/widget’lerini kullanabilirsiniz. Denemenizi öneririm.

Internet gelişiyor, Web2.0 sonra Web3.0’a doğru yelken açıyoruz.

Bülent ARSLAN

Bir cevap yazın

*