Bilgisayarın günümüzde artık ihtiyaç haline geldiğini ve neredeyse bütün iş yerlerinde farklı amaçlar için kullanıldığını görüyoruz. Kimisi dersane kayıtlarını tutmak için, kimisi stok takibi yapmak için, kimisi dökümanlar için, kimisi… Uzayan giden bu listenin içinde mutlaka siz de mevcutsunuzdur. Ancak çalışanlar için bilgisayar her zaman iş amacı ile kullanılmıyor. Mesela MSN üzerinden arkadaşımız ile gülüşe gülüşe yazışıyoruz. Hoşumuza giden bir şarkıyı internetten indirebiliyoruz. Ya da olayı az daha abartıp oyun oynayabiliyoruz. Tamam bunlar güzel şeyler ancak hiç patronunuzun sizi takip edebileceği, bilgisayarda ne yaptıysanız görebileceği aklınıza geliyor mu? Gelmiyorsa yanıdınız demektir. Ya patronunuz MSN’de konuştğunuz arkadaşınız ile aranızdaki diyalogları gördüyse? Hele bir de patronunuz hakkında konuştuysanız :D. işte o zaman kovulmadan istifa edebilrsiniz :D. Ya da bunları yaşamayıp kendinizi göstermeyin olsun bitsin. Bu korkuyu üzerinizden atmak istiyorsanız çayınızı elinize alın ve en rahat halinizle bu yazıyı okuyun.

ilk önce patronunuzun sizi takip ettiği bu tür programların nereye nasıl kaydettiğinden bahsedelim. Patorunuzdan ya da şefinizden gelen bir dosyayı hemen bilgisayarınıza kopyalarsınız. MSN’den gönderdiği bir dosyayı uzantısı ne olursa olsun kabul edersiniz. Ancak patronunuzdan veya şefinizden gelen “exe” uzantılı dosyalara dikkat etmeniz gerekiyor. “exe” dosyları bir programı ifade eder. Yani bu sizi gözetleyen program olabilir. Siz böyle bir dosyayı alırsınız ve sonra herşey kendiliğinden başlar. O dosya sistem başlangıcına veya sizin farkına varamayacağınız bir yerde pusuya yatıp neler yaptığınızı gözler.

Peki bu tür programlar nasıl işler biliyor musunuz? Bu tür programlar klavyeden yazılan her harfi her kelimeyi kayda geçirir, yani MSN’den yazdıklarınız mutlaka kayda girer. Girediğiniz web sitelerinin de birer kopyası patrona gider :(.

Asıl işin önemli kısmına geldik. Yani bu ispiyoncu programlardan korunma yollarına. Unutmayın ki patorununuz kurnaz ise siz daha kurnazsınız :). Bu tür programları siz göremeyebilirsiniz ancak çalışıyorlar ve herhangibir tuş kombinasyonu ile programı görebilirsiniz. Bir de bu tür programları tanıyan yazılımlar vardır. Bu tür programlar her ne kadar ispiyoncu programı silmese de size ismini ya da bulunduğu konumu verebilir. Bu programlardan birisi www.elbtec.de sitesinden ücretsiz dağıtılan yazılımdır. Yalnız işin kötü bir yanı var. Tüm bunları yaparken dikkatli olmanız gerekiyor. Patronunuz bu yaptığınız işlemleri de görebilecektir.

Patornunuz sizi ispiyoncu programlar olmadan da izleyebilir. Şirket ağları Proxy adı verilen özel bir bilgisayar ile internete bağlıdır. Bu bilgisayarda da kimin hangi sayfaya girdiğinin kaydı tutulur. Eğer Proxy’i aldatmak isterseniz JAP size bu konuda eminim ki yardımcı olacaktır.

Bir de bu tür programların arka kapılarına bakmak gerekiyor. Yani isimlerine, işlevlerine ve nasıl korunulacağından.

Boss Everyware

Shareware bir yazılım olan Boss Everyware kullanıcının tüm aktivitelerini değerlendirir ve efektif çalışma süresini hesaplar.

Korunma: Sabit diskinizde “Beconfig.exe”, “Bewrep. exe” ve “Rmbew.exe” dosyalarını arayın. Eğer bu dosyalar sabit diskinizde bulunuyor PC’niz Boss Everyware ile denetleniyor.

Orvell

Düzenli olarak ekran görüntüsünün fotoğrafını çeker ve tüm ziyaret edilen web sayfalarını saklar.

Korunma: Klavyeden Ctrl + Shift + Alt + O tuş kombinasyonuna basın. Patronunuz da bu tuşlar ile programı çağırır ve tüm program fonksiyonlarına erişim sağlar.

Silent Watch

Özellikle ağlar için tasarlanmış bu araç yardımıyla merkezi bir konumdan bu ağa bağlı tüm bilgisayarların izlenmesi sağlanabilir.

Korunma:Bilgisayarda “Borlndmm.dll”, “Svcomsvc.dll” ve “Svcomsc. exe” aratma yapıp çıkan dosyaları silerek kurtulabilirsiniz.

Spector

Bir saniyelik küçük peryotlara kadar otomatik olarak ekrandaki görüntüyü kullanıcıdan habersiz olarak fotoğraflayabiliyor.

Korunma: “Shmswnmp.dll” ve “Shmswnrc. dll” adlı dosyaların izini takip edebilirsiniz. Sonra da silerek bu belayı da atlatabilirsiniz.

007 Starr

Bu araç 007 Starr adını meşhur James Bond filminin kahramanından alıyor. Program tüm tuş girişlerini ve ziyaret edilen web sayfalarını tarih ve saatiyle kaydeder. Yani klavyenizden yazdıklarınızı kaydeden program bu. Ve bu programlar arasında en yaygın kullanılanı da bu program.

Korunma:Başlat / Çalıştır penceresinde “Aç” satırına “Starrcmd” (tırnak hariç) yazın. Aç’a tıkladığınız ispiyon aracı ekrana gelir.

Bu işi bir de hukuki boyutları ile ele almak gerekirse birkaç başlık altında incelemede fayda var.

E-Postalar

Gelen ve giden e-postalar işveren tarafından bilgi edinme amaçlı olarak şirket içi ve dışı yazışmalara benzer biçimde denetlenebilir.Ancak kuşkusuz kişisel e-postalar, sadece size özel mektuplar gibi denetim dışı tutulmalıdır. Yani bu konuda eğer şirket değil de kendi kişisel e-posta adresiniz takip ediliyorsa yasal hakkınız var.

Girilen Web Sayfaları

Patronunuzun şirket içi bilgi güvenliğini sağlama açısında buna hakkı var. Yani çalışanların internetteki hareketlerini kontrol edebilir. Siz patron olsaydınız aynı şeyi yapmaz mıydınız? Mesela çalışan porno sitelere ya da buna benzer yerlere giriyor mu diye merak etmez misiniz? Bu yönden bir hakkınız olmayabilir

Ekran Görüntüleri ve Klavyeden Girilenler

Bir işverenin ne e-postaları ne de internet kullanımı gözetim altında alma yetkisi yok. Genel anlamda (gizli) denetleme ve internet kullanımı sırasındaki hareketlerin gözetlenmesiyle kesinlikle işverenin yasal hakkı değil, üstelik kişisel özgürlüğünüzü denetim altına alması açısından yasadışı sayılır. Ancak hak verirsiniz ki çalışanların bir yazılım ile denetlenmesini konu alan bir kanun da bulunmuyor. Sonuç olarak kişisel haklarınıza dokunmamak şartıyla işverenin bilgi amaçlı denetim yapması durumu ortaya çıkıyor. Yani buna MSN de dahil oluyor.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

6 comments

O zaman patronlara bir atasözü yollayalım

Biri sizi bir kez aldatırsa suç onundur. Iki kez aldatırsa sizindir.
(ROMANYA )

Daha dikkatli olmaları gerekir.

kardeşim patrondur takip eder… sen bize bizim patronu nasıl takip edebileceğimizle ilgili bi yazı çıkarsana….

Bir cevap yazın

*