Günlük yaşantılarımızı, gün içinde ne maceralar geçirdiğimizi, kız arkadaşımızla kavga ettiğimizi, moralimizin bozuk olduğunu, kokoreç yediğimizi ve daha yüzlerce faaliyeti günlüklerimizde yazıyoruz zaten çoğumuz. Son zamanlarda her ne kadar internet ile ilgili makalelere ağırlık versem de görüyorsunuz ki en çok yazı “Benim Dünyam” kategorisinde. O kategoride  gün içi serüvenlerimi kaydediyorum. Ancak öyle zamanlar geliyor ki yazsanız bir türlü yazmasanız bir türlü. Mesela bir zaman dilimi içerisinde (kısa bir zaman dilimi bu) ne yaptığınızı, nerede olduğunuzu, ne olduğunu yazmak gereksiz gibi gelebiliyor. Bunun için yeni , Türkçe bir servisimiz var. Nolyo adındaki servisin açıklaması; “Arkadaşlarınıza ve dünyaya nerede neler yaptığınızı duyurun! Burada herkes aynı basit soruyu cevaplıyor: Şu anda neredesin, ne yapıyorsun, ne oluyor. Nolyo?” şeklinde yer almış. Servisin kullanımına ve işleyişine de bir gözatalım.

Servisi kullanabilmek için önce ücretsiz üye olmanız gerekiyor. Üye olurken önce kişisel bilgilerinizin bulunacağı bir form geliyor. ikinci aşamada orada kullanacağınız görüntü resmini yükleme ekranı… Üçüncü aşamada bu servise davet etmek istediğiniz arkadaşlarınız varsa onları çağırabileceğiniz form geliyor. Bu kısmı benim gibi birçok kişi atlamıştır 😀 Bütün aşamalardan sonra nihayet durumunuzu girebileceğimiz ekran geliyor. Üst kısımda kişisel menünüzü kullanabilirsiniz. Yüklediğiniz görüntü resminin hemen kenarında duran kutucuğa 3 sorunun cevabını yazabiliyoruz. Alt kısımda da en son eklenenler bulunuyor ki evlere şenlik 😀

Burada dikkat çekmek istediğim bir mevzu var. E-posta yolu ile servise hiç uğramadan da Nolyo hesabınıza girdi yapabiliyorsunuz. Ayrıca Gtalk kullanarak da aynı durum söz konusu. Bunlarla ilgili daha detaylı bilgiyi kullanıcı menüsünden (yukarıda bir yerlerde yer alır, yeşil arkaplanlı, beyaz link, daha da bulamadıysanız kordinatları vereyim :D) “Ayarlar” kısmında hepsi yer alıyor. Ayrıca diğer arkadaşlarınızı davet edebilir, diğer sosyolizm üzerine kurulan sitelerdeki gibi site içinden arkadaşlar edinebilir, özel mesaj alıp gönderebilirsiniz. Servisin bir hizmeti daha var ki bu belki de benim gibi sitesi olanlar için çok yararlı olacaktır. Yine aynı menüde “Madalyon” kısmı var. Orada verilen kodu sayfanızın uygun bir yerine kaydettiğiniz anda Nolyo‘ya yazdıklarınızı sitenizde de gösterebiliyorsunuz.

Genel olarak inceleyecek olursak altyapı olarak, işleyiş olarak herşey mükemmel ve en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Ancak tasarım sanki daha iyi olabilirdi. Özellikle yeşil renk böyle cıvıl cıvıl bir siteyi boğmuş 🙁 Koyu yeşil yerine daha açık tonlarda bir yeşil mükemmel olacaktır. Dediğim gibi tasarım dışında herşey güzel, emeği geçenlerin eline sağlık.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*