İnternette web araçlarının rağbete  uğraması ile yeni yeni servisler açıldı. Son zamanlarda da iyice hız kazanan kategoride hazır betikler oluşturma, resim uygulama, arkaplan oluşturma ve daha yüzlerce araç ihtiyaç duyanlara yardımcı oluyor. Hatta psd formatında verdiğimiz bir WordPress tema şablonunu kodlara döken servisler bile duyrulmuş bazı yerlerde. Bu yazımızda nokta desenli çok güzel arkaplan resimleri hazırlayabileceğimiz bir servisten bahsedeceğiz.

Pixelknete‘yi açtığımız zaman bizi varsayılan renklerin bulunduğu bir kutucuk karşılıyor. Tüm ayarlarımızı bu kutu içinden yapacağız. Dots bölümünden ColorA ve Color B kutucuklarına istediğim nokta renklerinin kodlarını yazıyoruz. Eğer tek renkte noktalar olmasını istiyorsak da “single color only” seçeneğini işaretliyoruz.

Background kısmında da yine ColorA ve ColorB kutucuklarına arkaplan için istediğimiz renklerin kodlarını yazıyoruz. İki renk yazmamız durumunda gradiant dediğimiz iki renk arası geçiş kullanacaktır. Eğer tek renk istiyorsak yine “single color only” kutucuğunu işaretliyoruz.

Size kutucuğuna arkaplan için istediğimiz genişliği yazıyoruz pixel cinsinden. Çünkü parçalama ve parçalamadan sonra sorunsuz devam ettirme işlemini yapmamız için kullanacağımız alanın genişliğini yazmamız gerekiyor.

Son olarak OK düğmesine bastığımız zaman resmimizi oluşturacaktır. Resmi almak için şu anda bir yükleyici araç oluşturulmamış. Zaten servisin en büyük ve tek eksiği de bu. Bu yüzden tarayıcımızda arkaplan resmi üzerine gelip sağ tıklayarak “arkaplan resmini göster” tarzındaki seçeneği işaretleyip farklı kaydet işlemi gerçekleştirerek kendimize alabilir. Random butonu da rastgele renk kombinasyonlarından resim oluşturmak için kullanılıyor.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Bir cevap yazın

*