Aslında bu yazıyı daha önce yazmak isterdim ama kısmet bugüneymiş :). Netvibes‘in Türkiye servisi için Erhan ve Cenk kardeşlerimin yapmış oldukları çalışma sona erdi ve Netvibes Türkiye resmi duyuru ile birlikte hizmete girdi. Öncelikle bu güzel projede emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz Türk internet kullanıcıları adına. Çünkü gün geçtikçe internetin öneminin artması, artık savaşların bile dijital ortamda yapıldığı bu devirde “TÜRKiYE” isminin internette duyurulması, yukarıdaki logoda da olduğu gibi bayrağımızın dünyanın diğer insanları tarafından algılanması çok önemli bir olay olsa gerek. Netvibes şu anda dünyanın 657. en fazla ziyaret alan sitesi olması bu projenin önemini bir kat daha arttırıyor. Tabi ki bu olay sadece Netvibes ile sınırlı kalmayacak, eylemlerimiz devam edecektir :). Netvibes‘in ne işe yaradığını bilmeyen arkadaşlarımız için kısa bir anlatım yapalım.

Netvibes daha önce şurada bahsettiğim Windows Live gibi bir başlangıç sayfasıdır. Tabi ki Live gibi kısıtlı özelliklere sahip değil. Tamamen özgür, daha fazla özelliği bulunan çok hoş bir başlangıç sayfası. Artık kaynakları da Türkçe olunca dört dörtlük oldu. Kullanmak için yapmanız gereken siteye üye olmak daha sonra sürükle/bırak ile giriş sayfasındaki panonuzu düzenleyebilir, RSS kaynağı olan sitelerin beslemelerini ekleyerek takip ettiğiniz sitelere girmeden eklenen içeriği görebilirsiniz.Gmail, Yahoo, Hotmail hesaplarınızı da kolayca takip edebiliyorusunuz. Yapılacak işlerinizi nasıl ki ufacık kağıtlara not alıp masanızın belirli yerlerine hatırlamak için koyuyorsanız aynı olayın internet versiyonunu burada uygulayabiliyorusunuz. Hava durumu, fotoğraf galerileri, sitelerin istatistikleri, blog aramaları ve daha birçok gelişmiş özellikler burada ayaklarınızın altına seriliyor.

Bu servisi mutlaka deneyin. inanıyorum ki benden daha memnun kalacaksınız. Özellikle sabah kalkıp işyerine gidip ya da evde bilgisayarı açıp ilk işi blogları, gazete sitelerini takip etmek, e-posta hesaplarını kontrol edenler için değişilmeyecek bir Web 2.0 nimeti.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

7 comments

evet, gerçektende kendilerine çok teşekkür ediyoruz.. netvibes çok pratik bir servis önceden 3 tane program kullanarak yaptığım işi sadece netvibes’i başlangıç sayfam yapıp biraz düzenlemekle yapabilmem bana büyük zevk veriyor 😀

@Gürkan aynen katılıyorum Firefox/Netvibes gerisi hikaye 🙂
@Yakuter ne demek abi siz bizim için çalışıyorsunuz da biz sizin için iki satır yazmışız az bile.

Ağaç ne kadar yüksek olursa olsun, yaprakları yinede yere dökülür.
(iRLANDA )

Sanırım yapmış olduğunuz çalışmalar biraz abarmış durumda.Anladığım kadarı ile bu dünyadan tamamen gitmişsiniz.
Farkındamısınız bilmem ama başka bir dünyadasınız.
Bence birazda siz bir şeyler üretin artık. Sürekli birilerinin yaptığının reklamını yapmayın sitelerinizde

Atasözleri kuşağıda bununla birlikte bitmiş oluyor.Ama dediğim gibi üretin , üretin , üretin !!!!!!!!!!!

@Ribtsod elbette yeri gelince çok güzel siteleri/projeleri bizler de üretiyoruz. Ancak bu hemen olacak birşey değil. Beş sene öncesinin Türkiyesi ile şimdiki Türkiye’yi karşılaştırsan teknoloji veya internet açısından ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın 😉

Bir cevap yazın

*