Modern dünyaya ayak uyduran bunalım hem tarz değiştirdi hem de isim değiştirdi. Zamanında bizim dibe vuruş, depresyon, yalnızlık, bunalım dediğimiz şeye şimdiki jenerasyon melankoli hali diyor. Bunu yapar dişican veya kişicana da melankolik deniyor.  Yani zamanındaki derbederler şimdi modernleşip melankolik oluyorlar. Bir diğer deyişle damar diye bildiğimiz şeyin sürekli olanı.

Melankolinin tanımı vikipedi’de şöyle vuku buluyor:

Melankoli halk arasında yalnızlığı tercih ve hüzün hali olarak bilinse de aslında psikolojik bir durumdur. Nedensiz yere depresyon hissi ve bir şeyler yapmaya duyulan isteksizlik olarak ortaya çıkar. Eskiden şizofreni gibi daha ciddi ve fiziksel rahatsızlıklara dayandırılan melankoli, beraberinde belli bir kültür ve kült getirmiştir

Yani erken boşalma sorunundan tutun da Beşiktaş’ın küme düşmesine kadar her türlü dertten yana melankoli haline bürünülüyor ve Allah muhafaza bir daha da çıkamıyorsun. Osuruğundan korkan bebek misali kendi neminden huy kapıyorsun.

Çevremde çoğu insan mutsuz, kime sorsam canım sıkkın diyor ama sebebini bilmiyor. Böyle bir bıkmışlık, çekip gitme istekleri falan çok beter haldeler. İşte bilim bunlara ismi takmış; melankolik manyaklar.  Bu tipler genelde sürekli şarkı dinlerler ve dinledikleri şarkıların sözü filozofca yazılmış olmalıdır. Mesela Emre Aydın, Feridun Düzağaç ve belki son albümüyle Funda Arar… Liste daha uzar gider ama ben katılmıyorum bu duruma.

Bence melankolikleşme Kayahan’ın melankoli şarkısı ile yayılmaya başlamıştır. Hatta onu geç Neşe Karaböcek ‘e ve belki biraz daha yenisi Cengiz Kurtoğlu, Ümit Besen’e kadar dayanır. Ülkemizdeki en büyük melankolikler bu isimler olsa gerek.  Şarkılarda hep acı, hep hüzün ve durduk yere. Son dönemlerde gençlerin abisi veya ablası siz artık nasıl bilirseniz Küçük İskender var… Sözleriyle benim olmasa da birçok insanın vicdanını fikfikliyor.

Ben bu olan bitenin neresindeyim diye soracak olursanız şarkıları dinliyorum ama sürekli uçuk durumda değilim. Sadece bu sene iddia kuponlarımın hep yatması melankolik olamaya biraz yaklaştırdı beni ama eminim ki geçecek.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Bir cevap yazın

*