Hepimizin bildiği gibi Youtube, Google Video gibi video paylaşım siteleri özellikle son haftalarda oldukça ön plana çıkmış durumda.Günlük tutanlar, geyik yapanlar, video paylaşmak ve izlemek isteyen herkes bu servislerden yararlanıyor.Video paylaşım sitelerinden de Youtube ve Google Video başı çekenlerden hiç şüphesiz.Rakipleri arasında gerçekten en güzeli bu ikisi.Ancak artık Microsoft cephesinden de bir rakip geldi bu iki siteye.Microsoft da “Live” ismi ile yeni servisler açmaya başladı.Ve siber alemdeki bu savaşta yerini alacağını yeni açtığı servislerle gösteriyor.Ancak birazcık arkadan gelerek :D.

Microsoft’un video paylaşım için kullanacağı servisin adı “Soapbox“.Soapbox şimdilik deneme yayınında.Bu servisi kullanmak istiyorsanız bir Hotmail hesabınız olmalı.Kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra diğer video paylaşım sitelerindeki gibi video yükleyebiliyor veya izleyebiliyorsunuz.Ancak site şu anda aşırı yavaş çalışıyor.Gerek videoları izlerken olsun gerekse yüklerken olsun ara ara bağlantıda aksaklık meydana gelebiliyor.Onların dışında fena değil.

Kişisel bir yorum yaparak tanıtımımı bitirmek istiyorum.Bana göre Microsoft bu servisi açmakta çok ama çok geç kaldı.Şu anda bu konudaki servislerin başını yazıma girerken de belirtmiş olduğum gibi Youtube ve Google çekiyor.Üstelik bu dediğim iki sitede herhangibir şifre almadan da işlem gerçekleştirebiliyorsunuz.Ancak gördüğüm kadarı ile Soapbox‘da şifresiz adım atamıyorsunuz.Elbette yine ilgi görecektir ancak Youtube ve Google‘ a aşırı bir rakipliği söz konusu olmayacaktır.Onlar yine benim kanaatimce ipi göğüslemeye devam edeceklerdir.

Servise Işınlan

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

4 comments

hoca m$ hep böyle yapıyor var olan fikirlerin kopyalıyor hiç kendisi yeni bir dalga üretmiyr deli edior adamı ama neyse vatana millete hayırlı olsun

microsoft nesi ne yetmiyorsa yıllık gelirinini

Bir cevap yazın

*