Daha önceki Windows sürümleri çıkmadan ortaya atılan iddialar ve okuduğumuz haberler ışığında biraz da olsa heyecana kapılırdık. Özellikle Windows Xp çıktığı zamanlarda “of süper olmuş” gibi lafları çokça dolandırdık dilimizde. Herkesin az çok haberi olmuştu çıkacağından. Hemen hemen herkes arıyordu Windows Xp’yi. Ve bundan beş ay önce Windows Vista çıktı olaylı bir şekilde. Fakat kimse aldırış etmemiş görünüyordu. Çoğu kişinin yeni işletim sisteminden haberi yokken birçok kişi de yeni işletim sistemi Vista’ya fazla donanım özellikleri istediği için geçmemeyi tercih ediyordu. Yani diğer sürümlerine göre daha az ilgi gördü ve oldukça fazla kan kaybetti. Peki geçen beş aylık süreçte ne oldu Vista’da? Microsoft cephesinde son durum nedir? Bu yazımızda biraz bunlara değinmeye çalışacağım.

Vista çıktı ve beş aylık bir süreyi gerisinde bıraktı. Ancak Microsoft sanırım istediği hedefi yakalayamadı. Bugün tekli bir Windows Xp Pro lisansı 300 YTL civarında. Aynı şekilde Vista’nın alt sürümleri de bu fiyatlara geliyor. Bu acaba Vista Micorosft’un elinde patladı mı sorusunu aklımıza getiriyor. Çünkü, diğer Windows sürümlerinden hiçbiri yenisi çıkınca yerinde saymadı fiyat olarak ve artmadı da. Fiyatlara baktığınızda Xp fiyatlarında herhangibir ucuzlama göze çarpmıyor. Aksine Şubat ayının sonlarından itibaren güncelleme yapan korsan Windows Xp sürümlerinde bir uyarı çıkmaya başladı. Bu uyarı çıktığından beri de fiyatlarda az da olsa bir yükseliş oldu. Bu durum herhalde daha çok Xp satmak için uygulanmış olamaz, tabi ki Vista satış stratejisi. Şu anda özel olarak Windows Vista lisansı alanların sayısı oldukça az. Sadece yeni gelen konfigrasyonlarda işletim sistemi Vista olarak geliyor ve Türkiye kanalındaki en büyük kozu da bu Microsoft’un.

Diğer ülkelere bakılınca da durum pek iç açıcı değil. O kadar test aşamasından geçirilen ve kesinlikle korsan kullanıma izin vermediği söyleyen Vista’yı korsan olarak kullanan milyonlarca insan mevcut. Bunun en çarpıcı örneğini Çin’de görebiliyoruz. Microsoft en fazla yatırımını Çin’e yapmış. Bunun karşılığında da pirin tanesi kadar fazla olan nüfusuna rağmen ülke genelinde sadece 200 küsur lisanslı Vista satışı olmuş 🙂 Microsoft bir yandan da 3 dolara hayır olsun diye lisanslı Xp satacaktı. Bu davranış gerçekten bir hayır mı yoksa yeni bir taktik mi orası da yoruma açık bir boyut.

Şu sıralar bir de Yahoo’yu satın alması söz konusuymuş Microsoft’un. Zaten uzun süredir seviştiklerini tahmin ediyor hatta messengerları birleştirmeleri ile canlı canlı görüyorduk. Fakat iş satın alma noktasına gelince ve 50.000.000.000 $ değer biçildiği düşünülürse biraz sıkacağını tahmin ediyorum. Çünkü Yahoo hala dünyanın en fazla tercih edilen e-posta servisi. Ve yine Dünya’nın en büyük şirketlerinden birisi. Her ne kadar ciddi bir teklif olursa olsun bu olayın gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum.

işin özü, Microsoft bir gün gelecek pazar payındaki bu liderliğini yitirecek tabi bu tutumu ile devam ettiği süreçte. Linux’un kullanılabilirliğinin artması ile az da olsa oran paylaşımında oynama oldu. Bu pastadaki dilimin büyüğü neden Microsoft’un elinden çıkmasın ki?

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Güzel bir inceleme olmuş eline sağlık. Buyurduğun gibi Vista’nın gelmesi fazla bir etki yapmadı diğer işletim sistemlerine göre.

yahoo isim olarak satılsa bile sistemi asır hazırlayan programcıların bir çoğu işi bırakacaktır 🙂 head programmer rolünde rasmus lerdorf var ki kendisi PHP’yi yapan adam düşün artık ancak ismini al öyle olmazsa ms linux kullanıyor olur çünkü yahoo çıktı çıkalı freebsd kullanıyor 🙂

Bir cevap yazın

*