Hayatımıza giren elektronik cihazın “akıllı” olduğu bir dönemde yaşıyoruz artık. Bazen buna ayak uydurmakta zorlansak da kullanmaya başladıktan sonra çok seviyoruz aslında. Akıllı telefonlar ilk başlarda kullanıcılara çok karmaşık gelmişti ancak artık çoğu kullanıcı akıllı telefon kullanmadığında kendinde eksik birşeyler olduğunu fark ediyor. Akıllı televizyonlarda aynı şekilde… İnternet sayfasına bağlanıyor, alışveriş yapıyor hatta banka hesaplarımızı kontrol ediyoruz televizyonlardan artık. Tüm bu değişimler yaşanırken “pazarlama” sistemleri de akıllı cihazlara uygun hale gelmeye başladı. Ancak hala çok eksik var.

Philips-Smart-TV-1

 

Markalar hala tüketicilerin internet sayfalarına geleceklerine kendilerini o kadar fazla inandırmışlar ki onun dışında hiçbir girişimde bulunmuyorlar. Daha birkaç hafta öncesine kadar McDonald’s Android uygulamaya sahip değildi ülkemiz için, hergün binlerce müşteriye ulaşan Dominos Pizza’nın ise hiçbir girişimi yok bu konuda. Halbuki tüketici olarak cep telefonu uygulamasından veya Smart Tv üzerindeki uygulamadan siparişlerimizi  “kolayca” oluşturmak en büyük hakkımız olsa gerek…  Sadece gıda değil diğer sektörler de aynı şekilde duyarsızlar. Herhangi bir  beyazeşya markasının hiçbir akıllı cihaz için ürünlerini tüketiciye sunabilecekleri uygulaması yok.

Evet, biraz sabırsız olabiliriz ancak teknolojinin bu kadar ileri safhada olduğu günümüzde insanlar teknolojiye ayak uyduruyorsa markalar da bu adımları takip etmek zorunda.!

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*