Facebook’un bu güne kadar ayakta kalmasını sağlayan en önemli etkenlerden birisi de uygulama geliştirmeye açık olmasıdır diye düşünüyorum. Çıkarılan uygulamalar sayesinde arkadaş tablolarını, ilk zamanların popüleri olan birşeyler ısmarlamayı ve nicelerini gördük. Eğer uygulamalar olmasaydı Facebook bu kadar etkili olamamasının yanında biraz daha sade kalıp popülerliğini koruyamazdı. Sadece arkadaş listesinin olup onlarla mesajlaşmak yetmiyor, kullanıcı artık farklı aktiviteler de istiyor. Bu uygulamalardan birisi de arkadaşlarımızın harita üzerindeki dağılımlarını gösteriyor.

Mapmotive adındaki uygulama Google Maps alt yapısı ile Facebook alt yapısını birleştirerek arkadaşlarımızın profil resimleri ile bulundukları konumu bize gösteriyor. Üstelik önceden kendi yerini işaretlemiş arkadaşlarımızın evlerinin çatısına kadar inebiliyoruz :)

Uygulamayı edinmek için Mapmotive‘ye tıklıyoruz. Facebook hesabımıza eklemek için kullanıcı sözleşmesini kabul ediyoruz. Hepsi bu kadar. Sonrasında anlattıklarımın tamamına ulaşabilmek mümkün.

Uygulamanın artıları, arkadaş listenizdekilerin nerede olduklarını görmek ve ona göre aktivitede bulunmak, yer sormak olabilir. Eksisi ise çapkın arkadaşların Kanada’da olduğunu söyleyip harita üzerinde Kayseri’de çıkması olabilir

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*