Haftanın neredeyse tamamını hasta geçirdiğim için internetten de bir hayli uzak kaldım. Dün akşam RSS iletilerime bakarken gözüme çarpan “Avea’dan Live Messenger” başlıklı yazılara göz attım. içerik; Avea’nın daha önce Turkcell’in yapmış olduğu gibi Live Messenger’i 22 Şubat’a kadar ücretsiz sunduğu yönündeydi. iki hat kullandığım için Turkcell’in sunduğu hizmeti denemiştim ve bu konuda az çok tecrübe sahibiydim. Avea’dan da Turkcell kadar olmasa da ona yakın bir hizmet bekliyordum. Ancak tüm bu umutlar başka baharlara kaldı. Çünkü Avea’nın bu hizmeti sadece tek bir telefonda çalışıyor.

Aslında bu konuda benim de ihmalkarlığım var. Nedeni de heyecana kapılıp açıklamaları okumadan MSN yazıp 5500’a mesaj göndermemdi. Gelen cevap mesajından sonra GPRS/Wap ayarlarımı da yeniledim ve herşeyi hizmeti alabileceğim şekle getirdim. Hizmeti yine alamayınca da oturup açıklamaları okudum. Açıklamada okuduğum şu cümle beni bir hayli güldürdü “Live Messenger hizmeti şu anda Nokia 6230i için çalışmaktadır” 🙂 Evet bu telefon dışında bir telefonunuz varsa Avea’nın sunduğu bu hizmeti unutun gitsin. Avea’nın sitesinde yer alan açıklamada da kısa zaman içinde Nokia’nın birkaç modelinin daha servise dahil edileceğini yazıyor.

Bu kadar reklam yapıldıktan sonra böyle bir rezaletle karşılaşmak açıkcası beni Avea’dan soğuttu bir anda. Turkcell bu hizmeti daha sistemli vermişti. Hemen hemen bütün telefonları destekliyordu. Ufak tefek bağlanma sorunları dışında da bir aksama olduğunu görmemiştim. Evet Turkcell’in hizmeti de belli bi süre daha ücretsiz olarak devam edecek. Bu durumda Turkcell Avea’yı nakavt etmiş olacak.

Yani kısaca koskoc Avea’nın kordinatörleri ne işle meşguller. Bu kampanyayı daha planlı programlı uyguluyamazlar mıydı?

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

5 comments

Rsslerinizi takip ediyorum.bu da ilk yorumum olsun istedim.
Avea hakkında dediklerinize katılıyorum.Madem öyle bi işe kalkıştınız tam anlamıyla gercekleştirin demi ama.
😀 Cep telefonumun butun nimetlerinden faydalanan biri olarak turkcell de bu ucretsiz msn olayını henuz çözebilmiş değilim.Program kullanarak girebiliyorum ama turkcellin kendi programı girdirmiyor. anlam veremedim..

“Live Messenger hizmeti şu anda Nokia 6230i için çalışmaktadır”

😀 Ticari zeka mı desek buna ne desek? Resmen adamlar bizleri müşteri yerine değil sazan yerine koymaya çalışıyorlar. Ama gün gelir onlara da bir koyan olur elbet.

rekabetler tabi ki kullanıcılara yarıyor. ama müşterileri de keriz yerine koymak iyi birşey değil.
ne yapsak acaba? türk blogcuları olarak BlogCell mi kursak.
eburhan abi ne dersin bu işe ..
hakan sen de iletişimden sorumlu genel müdür yardımcısı olursun.
hayallerimiz bu kadar yeter galibe.:)

Aveadır ne yapsa yeridir…
Boş beleş işler adam gibi hizmet verse bide….
Telekomun yanında duran ya huyundan ya suyundan…
😀
😀
daha çook atasözü var ama neyse

Bir cevap yazın

*