2002 yılından bu yana ülkemizde internet bankacılığı artan bir ivme kazandı. Bu ivmenin nedenleri arasında en göze çarpanı tabi ki işlemleri kolaylaştırıyor olması. İnternet bankacılığı sayesinde hesabımızda para olduğu taktirde bankaya gitmeden bütün ödemelerimizi ya da diğer işlemlerimizi bankaya gitmeden sadece birkaç dakika içinde  halledebiliyoruz.

Her geçen gün internet bankacılığının sunduğu nimetler ve teknolojileri de değişiyor. Bunun yanında kullanıcıya sağladığı kolaylıklar da öne çıkıyor. Birden fazla bankada hesabınız varsa ve internet şubelerini kullanıyorsanız hangisinin daha iyi düzeyde kolaylık sağladığını görmek mümkün oluyor.

Şöyle düşündüğümde bir bankanın internet şubesinin kullanımının basit olmasını bekliyorum. Bunu ülkemizde layıkıyla yerine getiren tek internet bankacılığı da Garanti Bankası‘na ait sanırım.

Yazımın amacı elbette bankalar arası kıyaslama yapmak değil. Sadece Yapı Kredi‘nin internet şubesine ne zaman uğrasam işlemlerimin curcunuya dönüşmesinden bahsetmek istiyorum. Şu haliyle YKB’nin internet şubesi işkence yumağı. Nedenini birkaç madde halinde sıralayacak olursam:

  • Menüler çok karmaşık. Daha doğrusu çok mantık hatası var. Diğer bankalarda ödeme işlemleri altındaki bir menü öğesi Yapı Kredi‘de apayrı bir menü altında yer alıyor. Bu hem yapılacak işlemi zorlaştırıyor hem de arayüzü ciddi manada karışık kılıyor.
  • İşlem hacminin yoğun olduğu günlerde herhangirbir işlem yapmak çok güçtür. Böyle günlerde bol bol “sayfa bulunamadı” hatası ya da sistemin kendi içinde yer alan “çok yoğun olduğu için işleminizi şu an gerçekleştiremiyoruz” hatasını vermektedir. Ben her an elimin altında olmayacaksa neden kullanayım ki?
  • İşyerinde muhasebe yönlü raporlar alıyoruz. Mesela üye işyeri ekstreleri. İnanın Yapı Kredi kadar bu raporu zor veren başka bir internet şubesi yok.
  • Sadece muhasebe yönlü ekstre değil, hesap hareketlerini de inceleyecek olursak 5 ay kadar öncesini “listeleme” diye bir bölümde ondan öncesini de “arşiv” kısmında saklıyor. Mesela 1 Ağustos’dan 30 Ekim’e kadar olan hesap hareketlerini almak istiyoruz.  Bu durumda 1-11Ağustos!u arşivden 11Ağustos-30 Ekim arasındaki hareketleri de normal listelemeden görebiliyoruz. Hem vakit kaybı oluyor hem de uğraş veriyor. Diğer bankalarda bu işlem de bu kadar zor değil.

Yani işyerindeki hesap dışında Yapı Kredi‘nin internet şubesini kullanmamaya özen gösteriyorum. Bu durum kendini düzeltinceye kadar da devam edecektir.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

ben de yapı kredi teleweb.com.tr yi kullanıorum ve gayet memnunum çünkü hesap döküman işleriyle ilgilenmiyorum.

Bir cevap yazın

*