Mynet geçtiğimiz günlerde üyelerine günlük tutabilmeleri için bir blog servisi açtı. Açtı açmasına ama açık kaynak kodlu blog yazılımı WordPress taraftarlarını oldukça kızdır. Öncelikle şunu belirteyim ki Mynet’i haberleri okuma dışında kullanmıyordum, bundan sonra onun için bile kullanmayabilirim. Mynet’e ilk üye olduğumda internetten hiç anlamayan sadece mail adresim olsun diye, Türkçe olması nedeni ile üye olmuştum. Sonradan forumlara üye olurken aktivasyon maillerinin gelmediğini, üyelik formunda e-mail yazan yerde “Mynet adresi dışında bir adres yazın” şartı bulumasından ötürü güvenimi git gide kaybetti. Ve dün…

Dün de blog servisi nedir ne değildir diye formalite bir blog açtım. Açınca ne göreyim? Bizim WordPress’in kendi alanından blog dağıtmak isteyenler için çıkardığı özel sürüm WordPress MU kullanmışlar. Biraz daha dikkatli inceleyince alt kısımda “copright her hakkı Mynet’e aittir” ifadesi yer alıyordu. Bırakın WordPress’e teşekkür etmeyi, link vermeyi; kendileri sahiplenmişler bile. Bu işten anlamayanları resmen kandırmaktan başka birşey değildir bu. WordPress camiasına, geliştiricilerine yapılmış kocaman bir saygısızlık değil de nedir? Koskoca Mynet bu haldeyse bizler ne yapalım? Mynet’in bir an önce borcu olan özrü dilemesini bekliyor, bu tür olayların ülkemizdeki bilişim devlerinden bir daha tekrarlanmamasını temenni ediyorum.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

22 comments

Hoca herkes ayrı telden calıyor.Onlarda işi bilmeyenleri hedefliyorlar zaten 🙂 Ama ne kadar başarılı olurlar bilinmez.

Hocam zaten mynet maille ve haazır site aracı ile başladığı bilişim dünyasında yeni açılımlar getiremedi. Sürekli taklit yapmaya başladı son yıllarda.. Oyunlar,mailler,videolar,haberler,resimler hepsi taklit.. adsense ve adwords bile taklit… Demekki şimdi sıra blogdaymış : ) çok görme onlara.. Ben reklam vermek için görüşmüştüm geçen sene, 468*60 banneri sadece spor bölümünde haberlerin içinde görüntülemeye 1 günlüğüne 4000€ istemişlerdi : ) yani mynet bu ne yapsa yeridir : )

@Fatih Günaydın; mecburen geri adım atacaktır, değilse hukuki yollarla aranacaktır gerekli olan haklar.

@kemal; 4000euro iyi para hele günlük olunca süper para 🙂 Ben taklitlerine birşey demiyorum zaten, kendileri emek çekmiştir, yazılımını hazırlamıştır yayına koymuştur ama bu daha farklı bir olay. Kendisinin emeği olmadan başkalarının yazdığı bir yazılımı alıp kendi ürünleriymiş gibi gösteriyorlar. Bir de benim asıl yandığım nokta hâlâ Mynet fanatiklerinin bu konuyu savunmaları 🙁

evet burda görünce bende hemen girdim baktım resmen kopya yazıklar olsun yani.. Emek hırsızlığı.. Artı ben beceriksizim diyede basbas bağırmak..

Ama hukuki yoldan birşey anlaşılmaz sanırım.. Çünkü wordpress açık kaynak kodlu olduğu için.. mesela wordpress’in resmi sitesi adıyla geçen site resmi bir site değil sanırım mesela wpdestek.com da var sizlerin kurduğu..

@kemal; wpdestek’de resmi olarak bir belirti yok. Sadece WordPress destek sitesi yazıyor. Açık kaynak kodlu olmak da alıp ismini değiştirip kendine mal etmek anlamına gelmiyor 😉

azizim yanlış anlaşıldım sanırım, elbette yaptıkları terbiyesizlik ve hırsızlık.. Ayrıca sizin sitede resmi site yazısı yok bunuda biliyorum.. Benim demek istediğim resmi hiç bir oluşum olmadıgı için, meydanda mynet at koşturuyor işte böyle.. yazıklar olsun.. keşke resmi olsa http://www.wordpress-tr.com bu tür durumlara engel olurlar.

Sanırım sesi duymuş. Eklemişler “Mynet Blog WordPressMU alt yapısını kullanmaktadır.” yazısını. Tabi Yönetim panelini iice maymun etmişler 😀

artık mynete hiç girmiorum aynen dediğin gibi yıllar önce bir mail aldık oda bazı siteler beenmeyince bitti..

aama son birkaç yıldır adını koyamadığım bir antipatim var mynete hep güncel web sitelerini clonluyor…

wp olayıysa tam bir komedi terbiyesizlik ve saygısızlık 😀

dediydim ama..
BEYLER BAKIN NE GÖRDÜM…

“Mynet Blog WordPressMU alt yapısını kullanmaktadır.”

link falan yok ama

Evet sanırım duymuşlar sesimizi link olmasa da bir ibare eklemişler 😉

Mynet den açılan bir blogun en altında “Mynet Blog WordPressMU alt yapısını kullanmaktadır.” yazısı bulunmaktadır.Tek sorun link verilmemiş.Anasayfadaki “Copyright © 2007 MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.’ ye Aittir.” yazısına aldırmayın.

@Sırrı, o dediğin ibareyi dün eklediler. Ben bu yazıyı pazar günü yazdım. Anasayfadaki yazıdan bahsetmiyoruz.

Bir cevap yazın

*