Kaza yapılan her yerde olay inceleme ekibi olarak bir halk topluluğu hazır bulunur. Polis gelinceye kadar derin sorgulamalarını sürdürürler. Bir de ilkyardım uzmanı olanlar vardır. Hayatlarında kaç defa ilkyardım yaptıkları bilinmez ve gerçekten de ilk defa yardım yapacaklardır. Olayı abartıp ben doktorum diyenleri de çıkar içlerinden. Halbuki alakası yoktur 🙂 Kaza olduğu zaman olay yerinde neden toplanılır bilemiyorum fakat bildiğim tek bir şey var; öyle bir topluluk görünce gaza gelip ben de gidiyorum. Yine kaza esnasında bir babacan gelir araçlara bakar. Eğer araçların ön tarafları yoksa “bişi yok canım” diyerek tatmin etmeye çalışır. Hmm acaba birşey olsa nasıl olurdu sorusu aklımıza gelir hemencik. Bazen de fiyat tahmininde bulunanlar çıkar ortamda. “Hmm çamurluk gitmiş, ön tampon inmiş sanayide 300 YTL’ye yaptırırsınız bunu” derler genelde.

Bir de kazayı yapanlar vardır. Kaza yapıldıktan sonra suçsuz olan arabadan inerken küfür bulutcuklarını havaya göndermeye başlar. Eğer karşıdaki dişli birisi ise üşenmeden kalkıp iki tane indirir, yok değilse zavallı küfürleri yiyip kenar oturur. Bir de hem suçlu hem güçlü olanlar vardır ki onları Allah ıslah etsin 🙂 Kazayı yapanlar bir de artistlik olsun diye çevredekilere emir yağdırırlar. “Abimi aradın mı, polis geliyor mu” aksi bir durum sırasında “ara çabuk gelsin” demektedirler. Eğer kazayı yapanlarda hasar varsa ve olay yerinde meraklı dişicanlar da varsa tam havaya girilir. O kadar yara bere içinde olmasına rağmen kalkıp yürümeye çalışır aynı dünkü kazadaki gibi. Kaza sonrası ayağı kırılan genç yürümeye çalışmış ancak sonrası hüzünle bitmiştir. Dişicanlar da gaz verircesine “ya adam yaralı olduğu halde ayakta, birisi oturtsa şunu” derler. Zaten genç bunu duyarsa oturmak fiilini bir süreliğine unutur, hayatından çıkarır.

Poliscanlar olay yerine teşrif buyurunca “auto” konumundaki kişilerde bir rahatlama meydana gelir. Polis “işi olmayanlar dağılsın” dese de halk için oradan gitmek söz konusu değildir. Polis cezayı yazıp, raporunu tutana kadar orada beklerler. Sonrasında ise elde ettiklere ve eşe dosta anlatacak bir olaya sahip olmuş olurlar. Evet efem sıradan bir kaza vakasını inceledik, kaza vakasında halkın nabzını inceledik hatta darmadağın ettik 🙂

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Bir cevap yazın

*