Bir şekilde trafik kavramı içinde yer alıyoruz. Sabah işe giderken kullandığımız araçla, yaya yolunda ilerleyerek ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak farkında olmasak da trafiğin içinde bulunuyoruz. Trafik olunca trafik kazaları da kaçınılmaz oluyor elbette. Ufak çaplı kazalar için devletimiz geçtiğimiz dönemlerde araçlarda “kaza krokisi” adı altında bir şema ile kazanın nerede olduğu, nasıl olduğu, aracın nerelerinde hasar meydana geldiği bilgilerinin yer aldığı bir kağıdı araçlarda bulundurmak üzere sürücülere sunmuştu. Bu ne kadar etkili oldu bilemeyiz tabi. Ancak görevlilerin işini kolaylaştırdığı kesin. Dün gezinti yaparken konu ile ilgili ilginç bir servis ile tanıştım. Servis, kaza şeması çizmemizi yardımcı oluyor.

Accident Skech adındanki servis yardımı ile bir mevkide gelen kazayı resme döküp rapor vermek pek ala mümkün. İçinde bulundurduğu hazır yol grafikleri, levhalar, araçlar ve daha bir çok detayı ile bir kaza krokisini kolayca çıkartabiliriz.

Bu benim örnek olarak çizdiğim bir kroki.  Görüldüğü gibi kırmızı ışık vs. bütün detaylar düşünülmüş. Soldaki menü yardımıyla yol detaylarını, kavşakları, yaya geçitlerini, virajları ve diğer bütün detayları çizme şansımız var. Ayrıca trafik lambaları, iaşretlerini de görebiliyoruz. Bunun yanında aracımızın detaylarını, tipini de yine soldaki menüden belirliyoruz. Araçları seçtikten sonra üzerine yazı yazabilme, yönünü değiştirme imkanımız da var. Yani tüm ihtiyaçları kaşılıyor.

Krokimizi çizdikten sonra sağ kısımda bulunan menü yardımıyla yazdırabiliyoruz. Maalesef kaydetme özelliği şimdilik yok. Özetleyecek olursak servis çok kullanışlı ve güzel. Herkesin işine yarayabilir. Sadece kroki çizmek değil boş vakitleri de değerlendirmek adına bir servis olabilir 🙂 Kazasız, belasız günler.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Hamdi bey merhaba,
Kaza bilirkişisi olarak çalışmaktayım. Kaza krokileri çizmek için iyi bir program arıyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
Saygılar

Bir cevap yazın

*