Hafta sonu jQuery’nin yeni versiyonu olan 1.4.3 yayınlandı. 1.4 versiyonunda bulunan bazı hataların düzeltilmesinin ve performans arttırımın yanı sırada 4 tane de yeni fonksiyon eklenmiş durumda. Ayrıca kütüphanenin tüm kodlama standartları JSlint kontrolünden geçecek şekilde tekrar düzenlenmiş ve bazı bağıl metodlardan kurtulunarak kütüphane içinde tam modülerlir sağlanmış.

Yenilikler içerisinde en göze çarpan  kısımlar ise, HTML5 data desteğinin eklenmesi ile CSS modülün baştan yazılması olmuş.

Yeni eklenen fonksiyonlardan belki de en önemlileri, jQuery.type() ve jQuery.isWindow() fonksiyonları olmuş. Bu iki özellikden birincisi, ilgili nesnenin türünü ve boşsa geri dönecek değerin “undefined” mı yoksa “null” mu olacağını kestirebilmenize yarıyor. Özellikle kontrol mekanızmalarında fonksiyonun doğru çalışmasını sağlayabilecek bir fonksiyon olmuş. jQuery.isWindow() fonksiyonu ise, kodunuzun gerçek bir tarayıcı penceresinde mi yoksa iframe içerisinde mi çalıştığı kontrol etmeye yarıyor.

jQuery 1.4.3 sürümü ile alakalı tanıtım yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Yeni eklenen ve yenilenen fonksiyonlara ise buradan ulaşabilirsiniz.

1 comments

Bir cevap yazın

*