Uzun zamandır aklımdaydı ama yazıya dökememiştim bu olayı.Photoshop ile birkaç adımda çok hoş bir masaüstü deseni oluşturmayı öğreneceğiz bu yazımda.Artık bu tür yazılara da rastlamak mümkün olabilir bu mekanda 😛 (kafiyesi güzel oldu bea).Neyse haydi başlayalım.

ilk önce Photoshop’da 1024 X 768 (benim kullandığım çözünürlük bu) boyutlarında bir çalışma sayfası açıyoruz.Şimdi ilk olarak renklerimizi belirliyoruz.Foreground’a bir renk seçelim, backgorund’a da bu rengin daha açık bir tonunu seçelim.Mesela ben mavi ve açık tonunu kullandım.Siz de turuncu veya daha açığı, yeşil ve daha açığı vs. vs. bir renk kombinasyonu kullanbilirsiniz.Araç çubuğundan Gradient Tool (G) seçelim ve çalışma sayfamızı bu aracın yardımı ile yukarıdan aşağıya doğru boyuyoruz.Boyadıktan sonra Filter/Distort/Wave efektini açıyoruz.Ayarlar aşağıdaki gibi olmalı.wave_d_1.jpg

Bu efekti uyguladıktan sonra yine Filter/Distort/Polar coordinates… yolunu izliyoruz.Burada da ayarlar şöyle olmalı:

wave_d_2.jpg

Bunu da uyguladıktan sonra son adımımız kalıyor.Onda da çizgileri kıvıracağız.Yani asıl janjanı son adımda göreceğiz. Filter/Distort/Twirl yolunu izliyoruz.Ve ayarlarını resimdeki gibi yapıp bitiriyoruz.

wave_d_3.jpg

Bu resmimizin üzerine kendi adınızı ekleyebilir güzel birkaç efekt daha uygulayabilirsiniz.Resmin son görüntüsü bende şu şekilde oldu:

Büyük hali için resme tıklayın.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

4 comments

bu resimde gözüm kalmıştı zaten daha önce paylaştığında.güzel makale olmuş.benim gibi photoshop özürlü insanlar icin iyi oluyor böyle resimli açıklamalı makaleler.teşekkürler.

ewet 1-2 site yapmak için kasınca böle beğendiğin 1-2 efekt yada teknik üzerinde uzmanlaşıosun ve sürekli onu kullanıp güsel şeyler çıakrtıosun ben kendimden biliyorum 😀 bu günlerde bir gelişme war bende 😀

Bir cevap yazın

*